Makarona me mish viçi

Pasta dhe rizoto

Përbërësit:

1 pako makarona

700 gr mish viçi

4 karrota

2 qepë

1 kokë hudhër

1 tufë majdanoz

500 ml ujë

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepën e grirë hollë, sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin të prerë në racione. E kaurdisim mishin derisa të ndryshojë ngjyrë dhe më pas e lemë të ziejë për rreth 15 minuta. Më pas shtojmë karrotat të prera në shkopinj të hollë, një kokë hudhër, makaronat dhe rreth 500 ml ujë. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e lemë gatimin të ziejë në temperaturë nën mesatare për rreth 40 mionuta. Në 5 minutëshin e fundit të gatimit shtojmë majdanozin e grirë imët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *