Liker me mandarina

Pije dhe Kokteil

Përbërësit:

Lëkura e 8 mandarinave

25 cl alkool

3 dl ujë

 250 gr sheqer

1 karafil

1 copëz shkopi kanelle

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja:

Hidhni në një tas alkoolin dhe më pas shtoni lëkurat e mandarinave, karafilin dhe kanellën. Zgjidhni një tas me kapak dhe lëreni të qëndrojë për 10 ditë që të marrë shije duke tundur herë pas here tasin.

Hidhni në një tenxhere sheqerin dhe pak ujë, vendoseni në zjarr mesatar dhe lëreni të karamelizohet. Shtoni pjesën tjetër të ujit, lëreni të ziejë për disa minuta, lëreni të ftohet dhe shtoni alkoolin e karamelizuar.

Përziejeni, lëreni të pushojë dhe më pas kullojeni me kujdes dhe hidheni në një shishe.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *