Liker me arra

Pije dhe Kokteil

Përbërësit

850 gr arra të njoma e të freskëta (ose 24 kokrra)

1 l raki

500 gr ujë

500 gr sheqer

lëkurë limoni

2 shkopinj kanelle

3 karafila

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja

Për të përgatitur këtë pije, filloni duke larë mirë arrat dhe më pas t’i përgjysmoni ato. Këshillohet të vishni doreza, pasi ato mund të njollosin duart tuaja.

Vendosini arrat në një kavanoz të madh qelqi dhe shtoni në të kanellë dhe karafil.

Shtoni gjithashtu lëkurën e limonit, të cilën mund ta qëroni imët me anë të një qëruesi patatesh, në mënyrë që të mos hiqni pjesën e bardhë, e cila jep një shije të hidhur.

Shtoni alkool derisa përbërësit në kavanoz të mbulohen tërësisht dhe më pas mbylleni kavanozin.

Lëreni në diell për 40 ditë, duke u kujdesur që ta përzieni çdo ditë duke e tundur.

Pas 40 ditësh, hapeni kavanozin, hiqni arrat dhe lini mënjanë vetëm alkoolin, që ndërkohë do të ketë thithur të gjitha aromat e nevojshme.

Në një tenxhere shtoni ujë dhe sheqer, lëreni të ziejnë derisa sheqeri të tretet plotësisht.

Më pas bashkojeni këtë përzierje me alkoolin e lënë mënjëanë dhe me ndihmën e një hinke hidheni atë në një shishe.

Ruajeni këtë shishe në temperaturë dhome ose në frigorifer rreth 3-4 muaj, para se ta shijoni

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *