Lazanja Amerikane

Kalorike

Përbërësit

 • 680 gr mish viçi i grirë
 • qepë (e copëtuar)
 • 2 thelpinj hudhër (të grirë)
 • 1 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar)
 • 1 lugë çaji rigon (i tharë)
 • 2 lugë gjelle sheqer kaf
 • 1 e gjysmë lugë gjellekripë
 • 820 gr domate (të prera në formë kubike)
 • 170 gr salcë domatesh
 • 12 petë lazanje (të thata)
 • vezë (të rrahura)
 • 1 majë luge rikota (me pak yndyrë, ose gjizë)
 • 1/2 filxhan djathë parmixhano (i grirë)
 • 2 lugë gjelle majdanoz(i thatë)
 • 1 lugë çaji kripë
 • 450 gr djathë Mocarela (i thërrmuar)
 • 2 lugë gjelle djathë parmixhano (i thërrmuar)

Përgatitja

 1. Në një tigan në temperaturë mbi mesataren, gatuajmë derisa të marrë ngjyrë kafe mishin e grirë të viçit, qepët dhe hudhrën. I thajmë yndyrën. I përziejmë me borzilok, rigon, sheqer kaf, 1 1/2 lugë çaji kripë, domate të prera në formë kubike dhe salcë domatesh. I ziejmë për 30 deri në 45 minuta, duke i kaurdisur herë pas here. 2.
 2. Nxehim paraprakisht furrën në 190 gradë C Lemë të vlojë një tenxhere të madhe me ujë të kripur lehtë.
 3. Shtojmë petët e lazanjës dhe i gatuajmë për 5 deri në 8 minuta, apo deri sa të bëhen al dente. I thajmë.
 4. Vendosim petët e sheshta në peshqir dhe i fshijmë që të thahen.
 5. Në një tas mesatar, përziejmë së bashku vezët, gjizën, djathin Parmixhan, majdanozin dhe 1 lugë çaji kripë.
 6. Shtrijmë 1/3 e petëve të lazanjës në fund të një pjate pjekjeje. I mbulojmë petët me gjysmën e përzierjes së gjizës (ricotta), gjysmën e djathit mozzarella dhe 1/3 e salcës.
 7. Përsëritim të njëjtin veprim. Hedhim sipër petët e mbetura dhe salcën. I spërkasim sipër me djathë Parmixhan të shtuar.8I pjekim në furrën e nxehur që më parë, për 30 minuta. I lemë të qëndrojnë 10 minuta para se t’i shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *