Kroketa peshku

Peshk

Serviret për (persona):4 Persona

Përbërësit

 • 500 g fileta peshku.
 • 2 qepë të njoma.
 • 1 spec të kuq të prerë hollë.
 • tul nga 4 feta buke.
 • 1 vezë.
 • 1 filxhan galetë.
 • ½ tufë majdanoz.
 • ½ tufë coper
 • 2 lugë supe borzilok të freskët.
 • kripë e piper.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Rregullojmë peshkun me kripë e piper, e mbështjellim në letër alumini dhe e pjekim në furrë të nxehtë, në 200 °C për 15-20 min. E lëmë të ftohet dhe e pastrojmë nga halat.
 2. Presim qepët, majdanozin, specin dhe koprën, i përziejmë me tulin e grirë të bukës, peshkun, vezën dhe borzilokun.
 3. Hedhim kripë e piper dhe në vazhdim formojmë kroketa të vogla të rrumbullakëta.
 4. I kalojmë në galetë dhe i renditim në një tepsi ku kemi shtruar letër të vajosur. I pjekim në furrë të nxehtë në 220 °C për rreth 10 min.
 5. Serviren të ngrohta ose të ftohta, të shoqëruara me sallata të freskëta.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *