Kek me banane (Banana Bread)

Embelsira

 Perberesit:

3 banane të pjekura, të shtypura

1 filxhan sheqer të bardhë

1 vezë

¼ filxhan gjalpë të shkrirë

1 ½ filxhan miell për të gjitha përdorimet

1 lugë çaji sodë buke

1 lugë çaji kripë

1 luge caji kanelle

Pergatitja:

Ngrohni furrën në 165 gradë. Lyeni me gjalp e pak miell një tavë pjekjeje të thellë.

Bëni bashkë bananet, sheqerin, vezën dhe gjalpin në një tas. Përzieni miellin dhe sodën e bukës së bashku në një tas të veçantë; shtojeni në përzierjen e bananes derisa brumi të jetë uniform. Përzieni kripën dhe kanellen në brumë. Derdhni brumin në tavën e përgatitur.

Piqeni në furrën e nxehur më parë derisa një kruajtëse dhëmbësh e futur në qendër të kekut të dalë e pastër, rreth 1 orë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *