Kek me bajame

Embelsira

Perberesit:

1 ½ filxhan miell bajame

¾ filxhan miell semolina

1 lugë çaji pluhur pjekjeje

¼ lugë çaji kripë

½ filxhan gjalpë pa kripë i zbutur

1 filxhan plus 1 lugë gjelle sheqer

3 vezë të mëdha

2 lugë qumësht

2 lugë çaji ekstrakt bajame

2 lugë bajame të grira

Sheqer pluhur për pluhurosje

Pergatitja:

Ngrohni furrën në 180 gradë. Lyeni me yndyrë një tavë të rrumbullakët për kek dhe shtroni pjesën e poshtme me letër furre.

    Në një tas mesatar, përzieni së bashku miellin e bajameve, miellin semolina, pluhurin për pjekje dhe kripën. Lëreni mënjanë.

    Në një tas të madh, rrihni së bashku gjalpin dhe 1 filxhan sheqer të grirë derisa të zbehet dhe të bëhet një masë. Rrihni vezët, qumështin dhe ekstraktin e bajameve, më pas shtoni përzierjen e miellit derisa të bashkohet.

    Transferoni brumin në tavën e përgatitur për kekun, duke e lëmuar me një spatull. Spërkatni sipër bajamet e grira dhe lugën e mbetur të sheqerit.

    Piqini në furrën e nxehur më parë për 30 minuta, ose derisa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe të fortë në qendër. Mund ta testoni dhe me një kruajtëse dhëmbësh, nëse e shponi dhe del e pastër, është pjekur.

    Lëreni të ftohet plotësisht përpara se ta prisni në feta dhe ta servirni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *