Kek i kripur vegjetarian

Vegjetariane

Peta e trashë e brumit bashkë me kërpudhat dhe djathin, jaën gjëja më e mirë që mund të keni provuar këto kohët e fundit! Është një pjatë që I ka të gjitha të mirat brenda dhe përdoret kryesisht për festa!

Për 5-6 persona
Përbërësit:
● 5 kërpudha të freskëta të tipit Portobello
● 1 pako kërpudha të freskëta Champignons
● 250g gjethe të vogla spinaqi
● 50g gjalpë
● 2 qepë të njoma ose qepujka
● 4 thelpinj hudhra të grira
● 2 lugë gjelle uthull balsamike
● 1 grusht fara pishe
● 2 lugë gjelle bukë e thekur e grirë
● 1 petë Brisee (diametër 24 cm) e gjeni në Conad
● 200g djathë i tipit Gruyere
● 2-3 kokrra piper i kuq i shtypur
● 1 kokërr mesatare vezë e rrahur me 1 lugë gjelle ujë
● kripë

Përgatitja:
Ngrohim furrën në temperature 220 gradë C. Në një tigan me bazë të gjerë shtojmë gjysmën e gjalpit dhe kaurdisim qepën e prerë hollë dhe hudhrën. Më pas shtojmë kërpudhat Champignon të prera në forma kubike të vogla dhe i lëmë t’u shterojë uji. Presim në feta kërpudhat Portobello dhe i shtojmë mbi kërpudhat e tjera. Pasi t’i kemi lënë gati dhjetë minuta me kapak përsipër tiganit, e shuajmë nxehtësinë me uthull balsamike dhe më pas shtojmë fletët e prera të spinaqit dhe i trazojmë mirë me përzierjen tjetër. Lëmë tiganin të mbuluar sërish me kapak për 5-6 minuta. E heqim nga zjarri dhe e rregullojmë me kripë, piper të kuq të shtypur. Më pas shtojmë me radhë: farat e pishës të pjekura më parë, djathin e grirë Gruyere dhe bukën e grirë. Masën e përgatitur e lëmë të vaket. Ndërkohë marrim një letër furre dhe e shtrojmë në tavën ku do të pjekim filetën vegjetariane alla Ëellington. Mbi petën Brisée shtojmë mbushjen e përgatitur. E mbledhim brumin si një kosh duke e lidhur me një spango. Me një penel kuzhine lyejmë me të verdhën e vezës gjithë sipërfaqen e petës. E
hedhim në tavë dhe e pjekim për gati 25-30 minuta. E shërbejmë të vakët dhe në feta.

*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !
*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !