Kalcone e mbushur me sallam dhe mocarela

Brumera

Perberesit:

1 filxhan sallam pepperoni i copëtuar

1/2 filxhan salcë makarona me mish

1/4 filxhan mocarela e copëtuar

1 copë brumë të gatshëm

1- 2 lugë qumësht 2% yndyrë

1 lugë gjelle djathë parmixhano

 1/2 lugë çaji erëza

Pergatitja:

1.Ngroheni furrën në 350 °C.

2.Në një tas të vogël, përzieni piper, salcë makaronash dhe djathë mocarela.

3.Në një sipërfaqe të lehtë të lyer me miell, ndani brumin në katër pjesë.

4.Rrotullojeni çdo copë brumi dhe mbusheni me sallam pepperoni.

5.Sipër lyejeni me vezë dhe vendoseni në një fletë pjekje të lyer.

6.Me një furçë lyejeni mirë brumin nga sipër dhe shtoni sipër djathë parmixhani dhe erëza italiane.

7.Piqini 20-25 minuta ose deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *