Gjellë me barbunja

Pjata kryesore

Përbërësit:
500 gr barbunja
2 qepë të thata
3 thelpinj hudhër
1 karrotë
1 domate
3 lgj salcë domate
3 lgj vaj ulliri
1/2 lgj koncentrat
Ujë ose lëng mishi
Kripë, piper 


Përgatitja:
Fillimisht vendosim barbunjat e pastruara nga ekstremitetet në ujë të ftohtë, më pas i kullojmë dhe i thajmë. Në një tenxhere ose tigan të madh kaurdisim barbunjat me pak vaj ulliri. Në një tigan tjetër kaurdisim qepën e grirë imët. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë karrotat dhe patatet dhe vazhdojmë kaurdisjen. Më pas shtojmë barbunjat dhe e shuajmë gatimin me pak verë të bardhë. Sapo të avullojë alkooli shtojmë salcën e domates dhe domate qershi ose 1 kokërr domate në rende ose kubikë. Rregullojmë shijen me kripë, piper, koncentrat. Në fund hedhim ujë të ngrohtë në masë të përbërësve dhe e lemë gjellën të gatuhet në temperaturë të ulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *