Fileto pule me salcë limoni

Te shpejta

Serviret për (persona):4 Persona

Përbërësit

 • 2 gjokse pule
 • ½ filxhan me miell
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 thelpi hudhra
 • 1 qepë e vogël e prerë imët
 • 1 gotë me lëng pule ose uji
 • Lëngu i 1 limoni
 • 1 kuti panna
 • Erëza të freskëta për garniturë
 • Kripë, piper.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Gjoksin e pulës e prisni hollë dhe formoni 4 fileto.
 2. I marinoni me kripë e piper dhe i lyeni me pak miell nga të dyja anët.
 3. Vendosini për t’i skuqur në një tigan me pak vaj ulliri. Sapo të marrin një ngjyrë kafe të artë, i hiqni dhe i lini mënjanë.
 4. Në po të njëjtën tigan, shtoni pak vaj, skuqni qepën dhe hudhrat. I përzieni për disa minuta, derisa qepa të zbutet tërësisht.
 5. Shtoni lëngun e pulës,në mungesë te tij shtoni uji, lëngun e limonit dhe i përzieni vazhdimisht. E rrisni pak nxehtësinë dhe ndërkohë i përzieni.
 6. Në fund i shtoni panën, pak kripë e piper. Sapo pana të pluskojë, shtoni në të filetot e pulës dhe e fikni zjarrin.
 7. Shërbejeni të ngrohtë!
 8. Ju bëftë mir!
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *