Fileto peshku të fërguar në tigan

Peshk

Peshqit më të mirë e të përshtatshëm për skuqje :

Ekspertët këshillojnë që nëse planifikoni të keni peshk të skuqur për drekë apo për darkë të zgjidhni të duhurin sepse jo çdo peshk është i përshtatshëm për këtë mënyrë gatimi.

Peshqit më të mirë për skuqje janë:

  • Merluci,
  • Trofta
  • Barbuni
  • Sardelja
  • Frutat e detit

Fileto peshku e fërguar në tigan :

250 gramë fileto peshku për person

Kripë

Piper

2 lugë gjelle gjalpë ose vaj ulliri

Erëza dhe limon

Pas shpëlarjes me ujë të rrjedhshëm, thajeni fileton mirë nga të dyja anët

Spërkateni me kripë dhe piper.

Vendosni tiganin në zjarr dhe hidhni yndyrën e përzgjedhur.

Kur ajo të jetë e nxehur mjaftueshëm vendosni fileton dhe skuqeni për dy-tre minuta në secilën anë deri sa të marrë një ngjyrë të artë e lëkura të bëhet krokante.

Servireni peshkun menjëherë dhe shtoni erëzat tuaja të preferencës bashkë me limonin.

Peshkun mund ta servirni duke e shoqëruar me sallatë.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *