Eskallop viçi me limon

Pjata kryesore

Përbërësit (për 4 persona) :
8 thela mish viçi, ose 500 gr
50 gr miell
40 gr gjalpë
2 lugë vaj ulliri
kripë, piper
gjysmë gote lëng mishi ose koncentrat
lëngu i 1 limoni
1 lugë majdanoz i grirë

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :
1. Hiqini mishit dhjamrat e mundshëm dhe sheshojeni duke e rrahur me çekiç kuzhine, ndërsa është i mbështjellë me letër alumini që të mos shkëputet.


2. Hidhni miellin në një pjatë, kaloni aty fetat dhe shkundini mirë.


3. Nxehni vajin dhe gjalpin në tigan dhe skuqni pak eskallopët nga të dyja anët. Hidhni kripë, piper dhe pasi të keni ulur flakën, shtoni lëngun e mishit dhe ziejini eskallopët duke i lagur herë pas here me lëng mishi.


4. Pas rreth 10 minutash shtoni edhe lëngun e limonit, fikni zjarrin por mos e hiqni tavën, në mënyrë që salca të vazhdojë të gatuhet dhe të mpikset. Shtoni majdanozin e grirë (dhe kaperit nëse doni).

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Akullore me kakao
Biskota të kripura me borzilok
Qofte me mish pule
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Reçel me boronica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *