Cheesecake me vanilje

Embelsira

Perberesit:

  • 75 gr gjalpë i kripur
  • 250 gr biskota
  • 680 gr djathë i butë
  • 75 gr krem sheqeri
  • 2 lugë ekstrakt vanilje
  • 300 ml krem ëmbëlsirash
  • ½ limon i grirë imët

Pergatitja:

Vendosni gjalpin në një tigan të madh dhe ngroheni derisa të shkrihet, më pas vazhdoni gatimin derisa të bëhet kafe e artë dhe të lëshojë aromë.

Vendosni biskotat në një procesor ushqimi dhe lërini derisa të thërrmohen plotësisht.

Hidhni brenda gjalpin e shkrirë dhe trazojeni për tu kombinuar.

Merrni një tavë dhe hidhni përbërjen duke e rrotulluar mekujdes tavën që të nivelohet shtresa.

Vendosni djathin e butë, sheqerin e grirë dhe vaniljen në një tas dhe rrihini me rrahës elektrikë për tu qetësuar.

Shtoni kremin në të njëjtën kohë, duke lejuar që përzierja të trashet.

Pasi kremi ka marrë trajtën e duhur hidheni sipër biskotave tek tava dhe futeni cheesecake-un në frigorifer për gjithë natën.

Nxirreni 10-15 minuta para se ta sherbeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *