Cheesecake me luleshtrydhe

Embelsira

Perberesit:

85 g biskota me pak yndyrë

 200 g krem djathi

200 g kos grek 0% yndyrë

4 lugë gjelle sheqer pluhur

disa pika ekstrakt vanilje

2 lugë gjelle reçel luleshtrydhe

100 gr luleshtrydhe, të prera në feta

Pergatitja:

Vendosni biskotat në një qese plastike dhe i rrahim me një okllai derisa të bëhen thërrime të trasha. Ndajini mes 4 gotave ose tasave të vegjël.

Rrihni kremin e djathit, kosin, sheqerin dhe vaniljen së bashku derisa të jenë një masë, më pas hidhni thërrimet me lugë dhe ftohini derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

Rriheni reçelin në një tas derisa të hollohet, më pas shtoni butësisht luleshtrydhet. Ndani luleshtrydhet midis cheesecakes dhe servirini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *