Receta per femije

Receta për femije · Supa dhe gjellëra. Nëse keni oriz të zierë që ju ka mbetur nga gatimet e mëparëshme, ose pilaf, mos e hidhni! Shumë receta interesante sallata per femije per feste dhe per cdo dite mund te gjeni

Përbërësit 6 kokrra vezë (të bardhat) 400 gr sheqer pudër 250 gr pudër bajamesh 3-4 pika ngjyrues ushqimor pak kripë Përgatitja 1 Hedhim të bardhat e vezëve bashkë me pak kripë në një tas. I rrahim derisa të bëhen shkumë. 2 Me ndihmën e një site, hedhim gjysmën e sheqerit pudër te shkuma e vezëve dhe vazhdojmë ta rrahim përsëri me
0 Comments
Përbërësit 1 kg zog fshati (rritur në kushte natyrale) 250 gr miell gruri 2 kokërr vezë (të freskëta) 1.5 kg lëng mishi (i përftuar nga zierja e zogut) 15 gr kripë 50 gr gjalpë Përgatitja 1 Merrni miellin e grurit dhe hidheni në një tepsi të madhe. Hapni në mes një gropë dhe hidhni vezët, të cilat janë rrahur më parë. 2 Mielli trazojeni
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell (i bardhë) 500 ml qumësht 1 filxhan vaj misri 2 kokrra vezë 1 lugë e vogël çaji kripë 1 lugë e vogël çaji sheqer 1 lugë gjelle fara susami 10 gr maja Përgatitja 1 Fillimisht ngrohim pak qumështin. Ndërkohë te mielli hedhim kripën, sheqerin dhe majanë. Pasi qumështi të jetë ngrohur i shtojmë vajin dhe fillojmë t’i përziejmë me miellin.
0 Comments
Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe ujin dhe përziejeni me përzjerës elektrik, në shpejtësi të mesme.
0 Comments
Përbërësit 230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës) 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(ekstra i virgjër) 1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara) 1/2 filxhan çaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur derisa të jetë bërë krokante) 1/3 filxhan çaji ullinj të zinj(ose jeshilë, të copëtuar) 2 vezë (të mëdha) 1/2 filxhanë çaji djathë parmixhano (ose Pecorine të thërmuar) 1/4 filxhan çaji ajkë(qumështi) 3 lugë gjelle borzilok (të
0 Comments
Përbërësit 3 pite 1 kuti humus qiqrash (me hudhër) 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 filxhan çaji kastravec (i copëtuar) 1/4 filxhan çaji ullinj (të copëtuar) 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar) 2 lugë gjelle kopër 85 gr djathë 9 domate qershi Përgatitja 1 Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 176 gradë Celcius. 2 Lyeni me pak yndyrë format e kiflleve dhe lërini mënjanë. 3 Prejini pitet në 3 pjesë në
0 Comments
Përbërësit 500 gr petë sfoliat 300 gr salsiçe (EHW) 100 gr djathë (djathë edam) 2 lugë gjelle keçap 1 kokërr vezë Përgatitja 1 Hapim sfoliatën mbi një letër furre dhe vendosim djathin, salsiçen dhe ketchup. 2 E mbështjellim në role dhe e lyejmë me të verdhën e vezës. 3 E pjekim në furrë të nxehur në 180 gradë C për 25-30 minuta.
0 Comments
  Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe përziejmë me pjesën e mbetur të miellit. Zëmë brumin duke
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra patate (mesatare) 280 gr rikota (ose gjizë pa kripë) 2 kokrra vezë vaj ulliri 300 gr spinaq kripë piper 3 qepë e njomë Përgatitja 1 Prisni patatet në kubikë dhe ziejini me pak kripë. 2 Ndërkohë skuqni qepët e njoma në vaj ulliri dhe 3 minutat e fundit shtoni spinaqin. Hidhni kripë e piper. 3 Rikotën përziejeni me 2
0 Comments
Përbërësit 6 rrepa të kuqe 1 patate 1 kokërr qepë vaj ulliri kripë piper 4 lugë kos Përgatitja 1 Rrepat pasi i kemi larë dhe qëruar i presim në copa të vogla. 2 Në po të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten. Në një tenxhere kemi hedhur 2 lugë gjelle vaj ulliri për tu ngrohur. Në të shtojmë qepën
0 Comments
Përbërësit 2 kokërr mollë 4 copë banane (mesatare) 45 gr gjalpë 5 cl rum 100 gr sheqer kaf Përgatitja 1 Qëroni bananet dhe pritini me njëfarë këndi. Në të njëjtën kohë, pastroni mollët dhe pritini edhe ato në feta. 2 Në një tigan shkrini gjalpin dhe hidhni sheqerin që të skuqet dhe trazojeni vazhdimisht, në mënyrë që të mos digjet. 3
0 Comments
Përbërësit 140 gr gjalpë (në temperaturën e ambjentit) 1 copë vezë 100 gr sheqer kaf 100 gr shurup (karameli) 100 gr malt (ekstrakt (në mungesë përdorni shurup karameli)) 1 lugë çaji sodë buke 1 lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle xhenxhefil pluhur 1/2 lugë çaji arrëmyshk 1 lugë çaji karafil (pluhur) 1 lugë çaji kripë Përgatitja 1 Me një mikser dore rrihni deri sa të bëhen kremozë gjalpin, shurupin e
0 Comments
Përbërësit 125 ml qumësht (i ngrohtë) 2 lugë maja 2 kokrra vezë gjalpë (të shkrirë) 300 gr miell (Manitoba Selezione Casillo) 125 gr miell i tipit 00(Selezione Casillo Tipo 00) 50 gr sheqer 1 pako vanilje lëkurë portokalli (e grirë imët) rrush i thatë 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja 1 Në një enë kombinoni qumështin, majanë dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër miksoni vezët
0 Comments
Përbërësit 800 gr patate piper i bardhë 1 lugë majdanoz (i grirë) 2 lugë qepë e njomë (të grira) 125 gr kos (i bardhë) 2 lugë majonezë kripë 1 lugë mustardë (delikate) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj sallate, në fillim duhet të zieni patatet. Mbushni një tenxhere me ujë, shtojini kripë dhe në të hidhni patatet të paqëruara dhe lërini deri sa të ziejnë.
0 Comments