Mini kek për fëmijë

Embelsira, Per femije

Përbërësit
200 gr fruta pylli
1 banane
100 gr luleshtrydhe
280 gr miell
2 kokrra vezë
50 gr mjaltë
120 gr kos
80 gr gjalpë
8 gr pluhur pjekës
pak kripë

Përgatitja
1
Në të thellë hidhni 2 kokrra vezë, mjaltin dhe gjalpin. Përziejni mirë dhe shtoni dhe kosin.
2
Shtoni pak kripë, miellin dhe pluhurin pjekës. Përzijeni mirë derisa të mos ngelet kokrriza mielli.
3
Më pas shtoni frutat e pyllit, luleshtrydhen dhe bananen të prera.
4
Me një lugë akullore ndajeni brumin nëpër format e kekut të lyera me vaj.
5
Piqini mini kekët në 180 gradë për rreth 18-20 minuta.
6
Shërbejini pasi të jenë ftohur dhe ruajini në frigorifer.

Articles You May Like

Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Kokteil Mai Tai
Patate të ëmbla me mish të grirë
Kek me krem djathi
Pica 4 stinet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *