Kotoleta me kungulleshka

Receta per femije

Përbërësit :


450g kungulleshka

50g bukë e thekur e thërrmuar

Kripë

Vaj ulliri

100g patate

30g djathë kaçkavall i grirë

Piper i zi

Për lyerjen e kotëletave
1 vezë

100g bukë e thekur e thërrmuar

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :


Në një tas të thellë filloni me grirjen e kungulleshkave.

Duke qenë se do t’i përdorni me gjithë lëkurë, ju këshillojmë që në fillim t’i lani me ujë të bollshëm.

Sigurisht mund të përdorni edhe sodën e bukës për t’i pastruar siç duhet.

Pasi të keni grirë kungulleshkat, kalojini në një sitë dhe shtypini me një lugë kështu do të largoni ujin e tepërt.

Më pas grini në rende pataten, shtoni bukën e thekur të thërrmuar, dhe djathin kaçkavall.

Jepini shije me kripë dhe piper dhe filloni të bëni forma rrumbullake petashuqe me duar duke i lagur me pak ujë.

Pasi të keni krijuar kotëletat tuaja, vendosni një tigan në zjarr të ngrohet me pak vaj ulliri.

Ndërkohë në dy tasa keni hedhur vezën e rrahur dhe bukën e thekur të thërrmuar.

AgroWeb.org ju sugjeron që të kaloni një e nga një kotëletat si fillim tej veza e më pas të buka e thekur.

Më pas vendosini në tigan dhe lërini të skuqen nga të dyja anët derisa të kenë marrë një ngjyrë të artë në sipërfaqe.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *