Biskota me borzilok dhe limon

Te shpejta

Përbërësit

350 gr sheqer

40 gr gjethe borziloku të freskët

363 gr miell

1 lugë çaji sodë buke

226 gr gjalpë

2 lugë çaji lëkurë e grirë limoni

1 vezë

1 e verdhë veze

Pak kripë

Për dekorin

50 gr sheqer

5-6 gjethe borziloku

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësja recete ju këshillon të ndihni furrën në temperaturën 180 gradë.

Ndërkohë në një enë të thellë përzieni miellin, sodën e bukës, pak kripë dhe përzieni për pak minuta.

Më pas në një mikser shtoni sheqerin, gjethet e borzilokut dhe sërish përizeni derisa e gjitha masa të jetë e shkrifët në formën e një pluhuri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *