Akullore me mollë e kanellë

Akullore
 • Serviret për (persona):4 Persona

Përbërësit

 • 5 mollë
 • 6 lugë gjelle sheqer
 • 1 gotë ujë
 • 500 ml qumësht
 • 1 lugë gjelle niseshte
 • Pak kanellë pluhur.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Lani mollët, i qëroni dhe i prisni në feta-feta.
 2. I vendosni në një tenxhere me 6 lugë gjelle sheqer dhe i lini për pak minuta në zjarr, derisa mollët të karamelizohen tërësisht. I përzieni vazhdimisht.
 3. Nga fundi i shtoni një gotë ujë.
 4. Pasi të jenë tretur tërësisht, i lini të ftohen pak.
 5. I kaloni në një blender dhe i bëni tërësisht pure.
 6. Në një tigan të nxehur shtoni niseshtenë, qumështin dhe sapo të marrë një valë shtoni masën me mollë.
 7. Sapo ta shikoni që masa trashet, e hiqni.
 8. E vendosni akulloren në një tas me kapak dhe e fusni në frigorifer për të qendruar gjatë gjithë natës.
 9. Të nesërmen e shërbeni akulloren nëpër gota dhe i shtoni sipër pak kanellë pluhur.
 10. Shërbejeni anash me disa feta mollë. Shijojeni!
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *