Akullore me banane dhe portokall

Akullore

Perberesit:

2 banane

Lëng nga dy limona

Lëng portokalli

350 gr sheqer

1 gotë ajkë e ëmbël

Pergatitja:

1.Në një enë hedhim sheqerin dhe pastaj një filxhan ujë.

2.E përziejmë e vemë shurupin të zihet.

3.Pastaj marrim bananet e pastruara, i shtrydhim dhe i përziejmë me lëngun e limonëve dhe të portokallit në ajkën e ëmbël.

4.Pastaj i marrim shurupin e zier dhe përzierjen e bananeve me portokallin dhe limonin dhe i futim në enën për akullore.

5.E vendosim në frigorifer për ngrirje për disa orë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *