Përbërësit: 100 gr djathë kremoz i ëmbël 120 gr çokollatë e bardhë 3 vezë Përgatitja: Ndezim furrën në 170 gradë. Marrim vezët në temperaturën e ambientit dhe ndajmë të verdhat nga të bardhat. I vendosim të bardhat në frigorifer. Shkrijmë çokollatën në banjëmari ose mikrovalë për disa sekonda. Ndërkohë marrim të bardhat e vezëve dhe
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell i bardhë 800 ml ujë i vakët 500 gr miell i zi 150 gr fara të thata luledielli, kungulli, tërshëre. 80 ml vaj ulliri 50 gr kripë 40 gr pluhur maja 20 gr sheqer Udhëzimet 1.Hedhim në mikser miellin e bardhë dhe të zi, sheqerin dhe farat e ndryshme. 2.Në një
0 Comments
Përbërësit 1 litër ujë 4 pako me çaj mali / kamomili 3 lugë mjaltë lulesh 1 portokall (i shtrydhur) 1 grape fruIt (i shtrydhur) (rrush) 4 kokrra luleshtrydhe Udhëzimet 1.Ziejmë ujin në tenxhere dhe vendosim në të çajin e malit / kamomilit. I lëmë për 3 minuta të ziejnë. 2.Shtojmë lëngun e portokallit dhe të
0 Comments
Përbërësit 500 gr mish pule 50 gr gjalpë 3 lugë gjelle miell 5 thelpinj hudhre 2 lugë çaji limon Kripë Piper Pak majdanoz Udhëzimet 1.Lajmë dhe pastrojmë mishin e pulës. Në një tenxhere vendosim pak gjalpë dhe e vendosim në zjarr. Shtojmë mishin e pulës dhe e përziejmë. 2.Shtojmë ujë në tenxhere, aq sa mishi
0 Comments
Përbërësit 500 gr mëlçi viçi 100 gr qepë të njoma 1 tufë kopër Kripë Piper Vaj ulliri Udhëzimet 1.Lajmë mëlçitë dhe qepët. Mëlçitë i presim në kubikë të vegjël ose mesatarë sipas dëshirës, ndërsa qepën në pjesë shumë të vogla. 2.Vendosim një tigan në zjarr, ku hedhim vaj ulliri dhe më pas mëlçitë për t’u
0 Comments
Përbërësit 500 gr speca të kuq me tul 200 gr gjizë 2 speca djegës të freskët 5 thelpinj hudhre Vaj ulliri Kripë Piper Udhëzimet 1.Lajmë dhe pastrojmë mirë specat për mbushje duke u hequr bishtin në formën e kapakut dhe i vendosim mënjanë. 2.Ndezim furrën në temperaturën 250 gradë dhe nisim përgatitjen e masës për
0 Comments
Përbërësit 250 ml pana 100 ml qumësht 80 gr miell 2 vezë 50 gr sheqer 5 gr kripë Udhëzimet 1.Marrim panën, miellin, vezët, kripën, qumështin dhe sheqerin, dhe i vendosim të gjitha në një enë. I përziejmë me mikser dore derisa të bëhet një masë kremoze. 2.Marrim një tigan që nuk ngjit dhe e vendosim
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell buke ose miell i fortë 3/4 lugë kafeje kripë 1/3 lugë kafeje maja pluhur 120 ml ujë i vakët Udhëzimet 1.Përziejmë në dy enë të veçanta përbërësit; miellin me kripën dhe ujin me majanë pluhur. 2.I vendosim të gjitha bashkë në mikser dhe i përziejmë në shpejtësi të mesme për 7
0 Comments
Përbërësit 2 kg qershi të kuqe 1.5 kg sheqer 6 gjethe barbaroze 1 bishtajë vaniljeje Udhëzimet 1.Në fillim lajmë mirë qershitë, u heqim farat e bishtat. 2.I vendosim në një tenxhere së bashku me sheqerin, barbarozën, vaniljen dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë për 3 orë, duke i përzier herë pas here.
0 Comments
Përbërësit 110 gr miell 280 ml qumësht 2 lugë gjalpë 1 vezë 1 lugë kafeje fryrës brumi Pak kripë Udhëzimet 1.Përziejmë miellin, fryrësin dhe kripën së bashku. 2.Përziejmë qumështin, vezët dhe gjalpin. 3.Vendosim në mikser të dyja përzierjet dhe i përziejmë në shpejtësi mesatare për 4-5 minuta. 4.E lëmë brumin të pushojë për rreth 15
0 Comments
Përbërësit 2 kg sheqer 2 kg limon 2 bishtaja vanilje 2 karafila 1 filxhan çaji me ujë Udhëzimet 1.Grijmë lehtë me rénde lëkurën e limonëve, derisa t’u hiqet cipa e verdhë që të mos e hidhërojë. 2.Më pas i presim limonët hollë, pa forma të caktuara, dhe i shtypim pak me duar që t’u dalë
0 Comments
Përbërësit Lëng pule 1 kg spinaq 1 qepë 3 qepë të njoma 1 limon 1 lugë kos 1 lugë gjalpë 100 ml vaj ulliri 1 tufë kopër Arrë moskat Kripë Piper Udhëzimet 1.Lajmë mirë spinaqin, ndajmë me duar gjethet në disa pjesë dhe i lëmë të kullojnë. 2.Presim në kube qepët dhe grijmë hollë koprën.
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell 55% 200 ml qumësht 30 gr maja e njomë 1/2 lugë kafeje sheqer 1/2 lugë kafeje kripë 2 lugë gjelle vaj ulliri Udhëzimet 1.Në fillim përziejmë në një enë miellin, sheqerin, kripën dhe në një enë tjetër qumështin, majanë dhe vajin e ullirit. 2.I bashkojmë të dyja masat në mikser, duke
0 Comments
Përbërësit Brumë pice Salcë domateje 1 patëllxhan 1 kungull jeshil 1 domate e vogël 1/4 spec jeshil 1/4 spec i kuq 4 kërpudha Champignon Disa gjethe borziloku Disa gjethe majdanozi 2 gjethe sallatë jeshile 2 lugë gjellë vaj të aromatizuar Udhëzimet 1.Hapim brumin e picës në një tavë me madhësi 30×40 cm dhe e pjekim
0 Comments