Perberesit : Gjysëm filxhani çaji gjalpë 4 filxhanë e gjysmë çaji miell 6 vezë 2 lugë gjelle pluhur pjekës Gjysëm luge çaji kripë 1 lugë çaji ekstrakt anasoni Lëkura e  grirë hollë e një limoni Lëngu i një gjysmë limoni 1 filxhan çaji sheqer Çerek filxhani qumësht 1 filxhan çaji sheqer pluhur 2 lugë gjelle ujë
0 Comments
Përbërësit: 1 lugë çaji maja 2-5 lugë gjelle sheqer të bardhë 1 lugë gjelle gjalpë 300 ml qumësht 500 gramë miell Një majë luge gjelle kripë 1 vezë e plotë dhe e verdha e një veze tjetër. 200 gramë reçel kumbulle Përgatitja: Në një enë hidhni 3 lugë gjelle ujë të ngrohtë, majanë dhe gjysëm
0 Comments
Përbërësit : 1 kg mish viçi 5 kokrra qepë mesatare të grira hollë 3 kokrra vezë 200 gr bukë të njomur Rigon Piper i zi Kripë sipas dëshirës Majdanoz Përgatitja : Të gjithë përbërësit përzihen në një masë të vetme e cila përpunohet me dorë derisa të jetë homogjene. Lihet për dy orë që të
0 Comments
Përbërësit : 1 kg pulë e freskët 8 thelpinj hudhre të ndarë në dy pjesë 2 lugë gjelle me rozmarinë ose disa degëza rozmarinë 2 lugë gjelle me vaj ulliri 1 lugë gjelle me gjalpë të freskët Kripë Piper i zi Përgatitja : Si fillim parangrohni furrën e sobës në temperaturë maksimale. Pulën e freskët
0 Comments
Përbërësit : 1 qepë mesatare 1 pulë 800 gr e prerë në thela 500 g lëpjeta 200 g spinaq 100 g majdanoz 3-4 tufa 50 g nenexhik 3-4 tufa me kopër Kripë Piper 1 lugë gjelle me salcë domateje 3 lugë gjelle vaj ulliri 50 g gjalpë Përgatitja : Si fillim grini qepën imët me
0 Comments
Përbërësit : 500 gr qumësht 200 gr sheqer 50 gr lëng portokalli Lëkura e një portokalli 6 të verdha vezësh 40 gr niseshte Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë me rende lëkurën e 1 portokalli. Më pas shtrydhni edhe lëngun e tij derisa të merrno sasinë e duhur që
0 Comments
Përbërësit për 18 biskota : 50 gr sheqer kaf 50 gr xhinxher i freskët 125 gr gjalpë 65 gr sheqer 1 e verdhë veze 360 gr miell Lëkurë limoni e grirë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete filloni me pastrimin dhe qërimin e xhinxherit të freskët. Më pas priteni atë në
0 Comments
Përbërësit : 5 patate mesatare 150-200g djathë i bardhë 4 lugë gjelle me salcë kosi 1 qepë e vogël 3-4 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi Piper i kuq Përgatitja : Si fillim të lani me ujë të bollshëm patatet. Vendosini në një tenxhere dhe mbusheni atë me ujë që të ziejnë. Kini
0 Comments
Përbërësit : 500 gr miell 300 gr qumësht 5 gr maja birre e thatë 35 gr sheqer 25 ml vaj ulliri Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete si fillim zgjidhni një enë të thellë ku do të punoni brumin. Shtoni në këtë enë miellin, sheqerin, gjysmën e sasisë së qumështit dhe
0 Comments
Pluhuri magjik i salepit : Pluhuri i saj përmban disa mikroorganizma si polisakaride apo basorina, që kur bien në kontakt me lëngun e nxehtë trashen njësoj si mielli i misrit. Kur lëngu të arrijë trashësinë e një pureje të qullët, atëherë hidhet në filxhanë dhe shërbehet me kanellë. Salepi është një burim i çmuar vlerash
0 Comments
Përbërësit : 3 kokrra vezë 400 gr miell gruri 300 ml qumësht 180 gr sheqer 100 gr gjalpë 200 gr fiq të thatë 75 gr arra Një lugë çaji sodë buke ose fryrës ëmbëlsirash Përgatitja : Si fillim, ndani të verdhat nga të bardhat e vezëve. Të verdhat e vezëve ruajini në një tas të
0 Comments
Përbërësit : 200 gr niseshte 100 gr gjalpë 150 gr sheqer Një filxhan kafeje me qumësht 600 ml ujë Arra të thërrmuara sipas dëshirës Përgatitja : Si fillim hidhni në një tenxhere gjysmën e sasisë së ujit që duhet në përgatitjen e reshedisë. Shtoni aty sheqerin dhe gjalpin e shkrirë. Tenxheren vendoseni në zjarr të
0 Comments
Përbërësit: 200 gramë makarona 4 lugë gjelle gjalpë, 4 thelbinj hudhër të grirë iimët Gjysëm luge çaji spec djegës 2 kungulleshka të prera në copa të vogla Lëkura e një limoni 4 lugë gjelle krem pana Gjysëm filxhan çaji djathë parmixhan të grirë, Piper të zi dhe borzilok të freskët Përgatitja: Vendoseni tenxheren me ujë
0 Comments