Përbërësit për 4-6 persona: 600 g brumë për bukë 600 g  gjizë 350 g salsiçe në copa 2-3 lugë vaj ulliri kripë dhe piper Përgatitja: Ndajeni brumin në 4 pjesë të barabarta dhe shtrojeni secilën në formë katrorë me trashësi 0.5 cm. Hidhuni në njërën gjysmë gjizën dhe shpërndajini përsipër copat e salsiçes. Hidhuni kripë,
0 Comments
Përbërësit për 4-5 persona: 600 g fasule të bardha vaj 1 lugë thelle domate pure 2 lugë gjelle majdanoz kripë, piper e ujë Përgatitja: Fasulet i vëmë që në darkë të njomen në ujë dhe të nesërmen i gatuajmë në këtë mënyrë: Grijmë qepët hollë e i skuqim në vaj në tenxhere. Hedhim pastaj po
0 Comments
Përbërësit për këtë recetë: 500 g miell 400 g djathë ½ gote qumësht 1 gotë verë e bardhë vaj 2 lugë kafe me pluhur fryrës Përgatitja: Të gjithë përbërësit i hedhim në tas, i përziejmë mirë. Formojmë kulaçka të vegjël, i vendosim në tepsi me letër pjekjeje. I pjekim në furrë të parangohur në 180°
0 Comments
Përbërësit e supës: 200 g pule  pure patatesh   pana kuzhine  gjalpë  vaj ulliri  majdanoz  limon  koncentrat pule Përgatitja: Në një tigan ku kemi hedhur vajin e ullirit e gjalpin, skuqim në të pulën e prerë në copa. Shtojmë në të ujë me koncentratin e pulës dhe e lëmë të ziejë për disa minuta. Në fund
0 Comments
Përbërësit për këtë recetë: Një tufë mesatare spinaq,  2 qepë të vogla, 6 kokrra vezë,  300 g djathë parmixhan,  1 gotë bukë të thatë të thërrmuar,  1 ose 2 thelpinj hudhër,  erëza sipas dëshirës, kopër, kripë, piper.  Përgatitja: Lajmë, ziejmë pak dhe kullojmë mirë spinaqin. Në një mikser hedhim hudhrën, dy qepët dhe i grijmë
0 Comments
Përbërësit: 7 kofsha mish pule 1 e ½ kg patate 4 karota 3 kungullesha jeshile 2 kokrra domate 2 kokrra qepë 3 speca  250 g bizele kripë dhe piper i zi Përgatitja:Qërojmë patatet dhe i presim në rrathë. Edhe me perimet veprojmë njëlloj, i presim të gjitha në rrathë. Marrim një tavë të madhësisë mesatare
0 Comments
E butë, e shijshme dhe plot vitamina, torta me lëng portokalli është një ëmbëlsirë perfekte për të filluar ditën në mënyrën e duhur. Shumë aromatike, ajo është edhe e lehtë dhe e shpejtë në përgatitje; nëse është e mundur përdorni portokaj organikë për një ëmbëlsirë të shëndetshme edhe për pasditen e fëmijëve tuaj. Përbërësit: 200
0 Comments
Përbërësit: 380 gr bajame të grira 140 gr sheqer 10 gr maja pluhur Lëkura e një limoni Një vezë Pak kripë Pak reçel (p.sh manaferrash ose kajsish) Disa bajame të qëruara dhe të pjekura për dekorim Përgatitja: Nxehni furrën në 180 gradë. Bashkoni bajamet e grira me sheqerin e situr. Shtoni majanë pluhur, vezën, dy
0 Comments
Përbërësit:Patate të mëdhaBrokoliProshutë Djathë mocarelaVaj ulliriGjalpëKripë, piperRozmarinë Përgatitja:Ziejmë patatet përgjysmë pra të mos zbuten plotësisht. I pastrojmë lëkurën dhe I presim në feta me trashësi  1cm.  Ziejmë brokolit dhe i presim në copa të vogla. Fetat e patateve  I kalojmë në një tigan me pak gjalpë dhe rozmarinë për t’I pjekur nga të dyja anët
0 Comments
Përbërësit:ThjerrëzaSalçiçe QepëDomateSelinoKarrotëKripëPiperHudhërVaj ulliri Përgatitja:Bëni zierjen e parë të thjerrëzave në ujë dhe shpëlajini. Kjo, ndihmon në tretjen më të shpejtë të tyre dhe evitimin e ndjesisë së fryrjes. Në një tjetër enë, skuqni qepën me selinonë dhe karotën të prera të gjitha në kubikë të vegjël ose të grira në mikser. Shtoni thjerrëzat dhe salçiçet
0 Comments
PËRBËRËSIT:»» 230 g kungull, i peshuar pa lëkurë – I pjekur më parë»» 300 g miell»» 1 kokërr vezë»» 50 g gjalpë»» 1 bustinë sodë për ëmbëlsira (16 g) pa vanilje»» 1 lugë e vogël kripë PËRGATITJA:Ndezim furrën në temperaturën 250° C.1. Pa ia qëruar lëkurën, kungullin e presim në feta jo shumë të holla dhe
0 Comments
Përbërësit: 400 g miell, 200 g kos, 1 vezë, kripë dhe sodë buke. Mbushja: 1 karotë, 1 qepë, 1 degë selino, 500 g mish i grirë, 400 g salcë domatesh, 200 ml verë e bardhë, borzilok dhe rigon. Përgatitja: Formojmë brumin e piteve ku fillimisht përziejmë miellin me kripë dhe sodë buke. Shtojmë kosin dhe vezën dhe punojmë brumin
0 Comments
Përbërësit për një tavë të rrumbullakët me diametër 28 cm:● 300g miell Manitoba ose 0 ● 250g miell 00 ● 250ml qumësht në temperature ambienti ● 1 vezë dhe 2 të verdha ● 100g gjalpë i butë i prerë në kubikë të vegjël ● 1+1/2 lugë kafeje kripë ● 20g maja birre e freskët në kubikë
0 Comments
Përbërësit: 1 tufë hithra, 2 qepë të njoma, 1 hudhër e njomë, 1 tufë kopër, 1 vezë, 200 ml qumësht, 50 ml vaj ulliri, 100 gr djathë, kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Kalojmë hitrat në ujë të nxehtë. Rrahim vezën dhe më pas shtojmë sipas rendit të punës qumështin, vajin e ullirit, qepën e njomë,
0 Comments