Vegjetariane

Përbërësit 1 filxhan gjalpë 2 filxhanë sheqer 4 vezë 1 e gjysmë lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 2 filxhanë miell 3/4 lugë çaji krem tartari 1/2 filxhan kakao pluhur 1/2 filxhan arra (të copëtuara) 4 gota kokos (copa, të paëmbëlsuara) 1 kuti qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar) Përgatitja 1 E nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë
0 Comments
Përbërësit 300 gr patate (të ziera dhe të shtypura) 420 gr miell 1 bustinë maja birre 1 vezë (e verdha) 100 ml qumësht (pa yndyrë, i ngrohtë) 1 lugë gjelle margarinë (pa shumë yndyrë) 2 vezë kripë (sipas shijes) Përgatitja 1 Ndani 120 g miell. Shkrini majanë e birrës në qumësht. 2 Përziejeni me patatet,
0 Comments
Përbërësit 500 ml qumësht 50 gr gjalpë 100 gr miell misri 3 vezë (të verdha) 250 gr djathë i bardhë kripë piper     Përgatitja 1 Në një tenxhere skuqni gjalpin. Shtoni miellin e misrit dhe i përzieni mirë. Më pas shtoni qumështin dhe e lini në zjarr derisa masa të trashet. 2 Shtoni dy të verdha vezësh dhe djathin e
0 Comments
Përbërësit 10 gr bollgur 1/2 copë kungull 8 gr gjethe kale 1 kokërr vezë (e bardha) 3 ml salcë soje Përgatitja 1 1. Prisni kungullin në copa të vogla, bashkë me lakrën kale dhe skuqini për 2-3 minuta. 2 Në një enë tjetër vendosni bollgurin të ziejë, por jo shumë. Në një tjetër tigan me fare pak gjalpë, sa të mos ngjisë, piqni të bardhën e
0 Comments
  Përbërësit 2-3 karotë 100 gr rrepa të bardhë (ose të kuq) 1 spec i kuq 50 gr djathë Gouda 50 gr proshutë (e pjekur) 150 ml majonezë 1 lugë kafe mustardë 1 lugë gjelle uthull molle pak kripë Përgatitja 1 Presim në fije të holla 0.5 mm të gjithë përbërësit e sallatës. 2 Karotën,
0 Comments
  Përbërësit 1 lugë gjelle vaj 2 qepë (të grira) 3 thelpinj hudhër (të shtypur) 1/2 filxhan çaji thjerrëza 2 filxhan çaji ujë 300 gr spinaq kripë piper i zi Përgatitja 1 Vendosni qepën në tigan dhe kavardiseni për 10 minuta në nxehtësi mesatare, deri sa të fillojë të marrë ngjyrë të artë. 2 Shtoni
0 Comments
Përbërësit 1 lt qumësht 6 lugë sheqer 6 lugë oriz vanilje Përgatitja 1 Orizin e vendosim në ujë dhe e lëmë të ziejë derisa të bëhet si llaç (nuk duhet ta mbushni tenxheren me ujë, por vetëm dy gishta sipër orizit). 2 Ndërkohë vendosim qumështin në sobë dhe kur ai të valojë, hedhim orizin dhe
0 Comments
Përbërësit 1 qepë (e copëtuar) 1/2 gr trumëz (e copëtuar) 4 gr mustardë 3 ml lëng limoni 30 gr kastravec 10 ml salcë papaje 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Ziejmë panxharin në një tenxhere me ujë me kripë për 45 minuta. 2 Pasi panxhari ka zier, i heqim lëkurën dhe e presim në copa
0 Comments
Përbërësit 2 spec i kuq 1 patëllxhan 1 patate (mesatare) 1 degë borzilok piper kripë 2 karotë 2 kokrra domate 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër majdanoz 200 gr salcë domatesh Përgatitja 1 Të gjitha perimet pritini në rrathë me trashësi 5 mm. 2 Në një tavë hidhni salcën e domatës, hudhrën e grirë, kripë
0 Comments
Përbërësit gjysmë kg oriz 2 kokrra vezë erëza 1 dorë qepë e njomë gjethe rrushi Përgatitja 1 Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa të marrin një valë dhe më pas i kullojmë. 2 Vazhdojmë procedurën duke zier pak orizin. 3 E hedhim në tas. 4 Vrasim me duar erëzat dhe qepën me pak
0 Comments
Përbërësit 500 gr spinaq 25 gr gjalpë 1 tufë qepë e njomë 1 presh (vetëm e bardha e tij) 2 degë selino (të vogla) 1 patate (e vogël) 1/2 luge çaji piper (i grirë në çast) 1 lt lëng perimesh (ose lëng pule) 150 gr shtalpë Përgatitja 1 Ngrohni në zjarr në një tigan të
0 Comments
Përbërësit 1 presh 750 gr karotë 4 thelpinj hudhër 25 gr bajame (të thekura, plus të tjera për të shërbyer) degëza kopër (të freskëta) 3 lugë vaj ulliri 1 lugë çaji fara kumini 8 gjethe lakër (të mëdha) Përgatitja 1 Nxehim më parë furrën në 180ºC. Presim dhe pastrojmë mirë gjethet e lakrës, presim karrotat, qërojmë dhe presim imët hudhrat. 2 Shtypim bajamet, pastaj i thekim derisa të
0 Comments
Përbërësit 1 spec i kuq (djegës, i prerë hollë) 1/4 filxhan vaj ulliri 2 lugë gjelle lëng limoni (i freskët) 2 lugë çaji uthull kripë piper i zi 2 filxhanë fasule (të gatuara, të përziera, fasule të zeza, të bardha, të vogla, të mëdha) 3 portokall i kuq 2 gjethe selino (të vogla, të prera
0 Comments
Përbërësit 1 lugë gjelle gjalpë 2 lugë gjelle miell 120 ml qumësht 1 lugë gjelle konjak 1 lugë çaji vanilje 1 portokall (vetëm lëkura e tij) 2 lugë gjelle sheqer 2 kokrra vezë pak kripë Përgatitja 1 Fillimisht lyejmë kupat me gjalpë dhe i pudrosim në të gjithë sipërfaqen e brendshme me sheqer. 2 Ndërkohë
0 Comments