Gjethe Lakre të mbushura

Pjata kryesore, Vegjetariane
Përbërësit
  • presh
  • 750 gr karotë
  • 4 thelpinj hudhër
  • 25 gr bajame (të thekura, plus të tjera për të shërbyer)
  • degëza kopër (të freskëta)
  • 3 lugë vaj ulliri
  • 1 lugë çaji fara kumini
  • 8 gjethe lakër (të mëdha)
Përgatitja
1
Nxehim më parë furrën në 180ºC. Presim dhe pastrojmë mirë gjethet e lakrës, presim karrotat, qërojmë dhe presim imët hudhrat.
2
Shtypim bajamet, pastaj i thekim derisa të marrin ngjyrë të artë. Marrim koprën pastaj presim në kubikë fetat e djathit.
3
Nxehim vajin në tigan në temperaturë pak mbi mesataren dhe i trazojmë për pak minuta gjethet e lakrës dhe karrotat. Shtojmë hudhrën, farat e qimnonit dhe pak ujë.
4
I përziejmë, pastaj i mbulojmë me kapak dhe i lemë të gatuhen butësisht derisa perimet të jenë zbutur, për pesë minuta. I përziejmë shpesh, duke iu shtuar ujë.
5
Marrim gjethet e lakrës në ujin e zier me kripë për 2 deri në 3 minuta, i kullojmë dhe i shtrijmë në një dërrasë për gatim. Mbushim me bajame, kopërdhe me djathë mikserin e perimeve, pastaj hedhim tre lugë nga përzierja në qendër të çdo gjetheje.
6
I mbështjellim dhe i vendosim, duke lënë damarët e gjetheve të lakrës poshtë, në një pjatë pjekjeje.
7
I spërkasim me vaj, i mbulojmë dhe i lemë të piqen për 15 minuta. I shërbejmë, duke iu hedhur sipër bajame.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *