Vegjetariane

Përbërësit 500 gr miell 1 kokërr vezë (e rrahur lehtë) një majë luge sodë buke kripë ujë (aq sa duhet) djathë i bardhë (i thërrmuar ose kaçkavall i grirë) hudhër (e grirë) gjalpë Përgatitja 1 Hedhim në një tas miellin me vezën, sodën, pak kripë dhe ujë. I përziejmë mirë. Sasia e ujit duhet e
0 Comments
Përbërësit 2 spec jeshil 2 spec i kuq domate qershi 1 kokërr limon 3 -4 copë qepë e njomë pak kripë Përgatitja 1 Më pëlqen ta quaj sallatë fshati nga qepët e njoma. Presim specat e kuq, më pas specat jeshile. I vendosim në pjatë veçmas për të krijuar ngjyrat e bukura. 2 Më pas
0 Comments
Përbërësit 4 gjethe sallatë jeshile 5 kokrra domate qershi 1/2 kokërr limon rukola pak kripë 1 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Pasi i lajmë dhe i pastrojmë mirë të gjithë përbërësit, fillojmë të përgatisim sallatën. 2 Unë e coptoj sallatën jeshile, nuk e pres. I mban më shumë vitaminat kështu. 3 Më pas shtojmë
0 Comments
Përbërësit 1 kg kungull (i madh) 500 ml qumësht 300 gr gjalpë 3 kokërr vezë 130 gr oriz 1 gr piper (pak) 100 gr djathë (në copa sipas dëshirës) Përgatitja 1 Grini në rende tulin e kungullit pasi i keni hequr farat. 2 Në një tenxhere shtoni 200 gr gjalpë, hidhni kungullin dhe lëreni të ziejë në zjarr deri sa të zbutet mirë. 3 Në një
0 Comments
Përbërësit 70 gr djathë dhie (i butë) 30 ml vaj ulliri 2 kokërr qepë (e grirë imët) 10 gr sheqer kaf 375 gr brumë (tarte) 1 thelpi hudhër 300 gr domate qershi Përgatitja 1 Në një tigan nxehni vajin e ullirit, hidhni qepët e grira imët, shtoni sheqerin dhe filloni t’i kavardisni për 4-5 minuta, derisa qepët të marrin ngjyrën e artë dhe të zbuten.
0 Comments
Përbërësit 0.8 kg presh 0.5 kg miell misri pak kripë gjysmë lugë kafe sodë buke 150 ml qumësht 100 gr gjalpë (ose vaj ulliri) pak djathë ((copa djathi të shkrifët)) 3 kokrra vezë Përgatitja 1 Marrim 0.5 kg miell misri. Hedhim pak kripë, gjysëm luge kafe sodë buke, 150 ml. qumësht dhe 100 gr. gjalpë (ose vaj ulliri). I përziejmë, duke hedhur ujë të ngrohtë, në mënyrë që masa
0 Comments
Përbërësit 200 gr oriz 30 fletë gjethe rrushi 1 kokërr qepë e kuqe 30 ml vaj ulliri 1 tufë kopër 1 tufë majdanoz 4 gjethe mendër (e freskët) 1 kokërr lëng limoni 10 gr kripë 1 gr piper Përgatitja 1 Në fillim përgatisni mbushjen: pastroni dhe grini qepën, më pas bëni të njëjtën gjë me erëzat. 2 Kavërdisni në një tigan qepën me vaj ulliri derisa të
0 Comments
  Përbërësit 500 gr kungull 1 kokërr qepë 3 deri në 4 thelpinj hudhër 2 copa djathë i bardhë 1 kokërr vezë 1 kokërr domate pak miell Përgatitja 1 I lajmë dhe i pastrojmë kungujt dhe i grijmë. 2 I hedhim kripë dhe i lëmë të marinohen për 15 minuta. 3 Grijmë imët qepën, hudhrat, domaten. Shkërmoqim djathin dhe në fund shtojmë kungujt,
0 Comments
Përbërësit 2 kg kungull (copëza) 2 kg sheqer 200 gr arra 500 ml ujë Përgatitja 1 Pasi kungullin e keni pastruar dhe e keni prerë në copa, lërini paraprakisht në ujë me gëlqere në mënyrë që të forcohen. 2 Nxirrini nga gëlqerja, shpëlajini disa herë, kullojini mirë dhe lërini mënjanë. 3 Përgatisni shurupin për të cilin zieni 2 kg sheqer
0 Comments
Përbërësit 800 gr kungulleshkë 750 gr Beshamel 50 gr djathë parmixhano 60 gr bukë (e grirë dhe e thekur) 1 thelpi hudhër 30 gr gjalpë 45 ml vaj ulliri 10 gr kripë Përgatitja 1 Qëroni hudhrën dhe grijeni imët. 2 Prisni kungulleshkat në rrota dhe kavërdisini, bashkë me hudhrën në një tigan me vaj ulliri për rreth 15 min, derisa të zbuten duke i
0 Comments
Përbërësit 1 pako peta 1/2 kokë lakër (mesatare) 1 kokërr qepë 3 copë karotë 2 gr spec djegës 45 ml uthull (vere) 2 degë selino 100 ml vaj ulliri 250 gr djathë i bardhë 5 gr kripë 0.1 gr piper i zi Përgatitja 1 Kavërdisni qepën dhe shtoni lakrën e grirë jo shumë hollë. Lëreni sa të bjerë volumi i saj dhe më pas e rregullojeni me kripë.
0 Comments
Përbërësit 2 kg kalli misri (të zier) 120 gr karotë 140 gr presh (i pastruar) 2 gr piper (sipas dëshirës) 20 gr kripë 60 ml vaj ulliri 1.5 lt lëng perimesh 4 feta bukë (e thekur) 2 gr spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Hiquani kokrrat kallinjve pasi i keni zier më parë. 2 Qëroni
0 Comments
Përbërësit 6 kokërr vezë 120 gr sheqer 10 gr sheqer (për kafene) 500 gr maskarpone 50 gr kakao (sipas dëshirës) 50 gr çokollatë (sipas dëshirës) 100 gr fruta (sipas dëshirës të prerë ne kubikë) 400 gr biskota (biskota Savoiardi) Përgatitja 1 Ndani të verdhat nga të bardhat e vezëve dhe shtojini gjysmën e sasisë së sheqerit. 2 Përziejini me përzierës elektrik derisa të përftoni një masë të qartë
0 Comments