Vegjetariane

Përbërësit 200 gr thjerrëza të kuqe 200 gr grurë (i qëruar) 1 kokërr qepë (e grirë imët) 1 lugë koncentrat domatesh 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e vogël spec i kuq 1 lugë e vogël kumin pluhur 1 tufë majdanoz (i grirë) 6 copë qepë e njomë (të grira) Përgatitja 1 Lani mirë thjerrëzat dhe ziejini me ujë (4-fishi i sasisë së thjerrëzave), për rreth 20 minuta, ose deri
0 Comments
Përbërësit 1 lt lëng perimesh 150 gr fasule (miks fasulesh) 100 gr thjerrëza 100 gr qiqra 100 gr bathë 100 gr elb vaj ulliri kripë piper 1 thelpi hudhër 1 degë selino 1 kokërr karotë 1 gjethe dafine 1 qepë (e bardhë) Përgatitja 1 Për të përgatitur supën e fshatit bashkoni fasulet, bathët, qiqrat dhe thjerrëzat në një tas. 2 Mbulojini legumet me ujë dhe lerini të pushojnë për 12 orë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell (i bardhë) 500 ml qumësht 1 filxhan vaj misri 2 kokrra vezë 1 lugë e vogël çaji kripë 1 lugë e vogël çaji sheqer 1 lugë gjelle fara susami 10 gr maja Përgatitja 1 Fillimisht ngrohim pak qumështin. Ndërkohë te mielli hedhim kripën, sheqerin dhe majanë. Pasi qumështi të jetë ngrohur i shtojmë vajin dhe fillojmë t’i përziejmë me miellin.
0 Comments
Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe ujin dhe përziejeni me përzjerës elektrik, në shpejtësi të mesme.
0 Comments
Përbërësit 700 gr miell 3-4 kokrra vezë 350 gr kos 100 gr gjalpë 15 ml vaj 100 gr niseshte (për të hapur petët) 100 gr djathë i bardhë Përgatitja 1 Zini brumin me pak ujë të vakët e punojeni mirë , pasi keni mbaruar mbështilleni me një beze ose qese kuzhine dhe lëreni të pushojë për 30 minuta. 2 Pasi brumi të jetë
0 Comments
Përbërësit 6 rrepa të kuqe 1 patate 1 kokërr qepë vaj ulliri kripë piper 4 lugë kos Përgatitja 1 Rrepat pasi i kemi larë dhe qëruar i presim në copa të vogla. 2 Në po të njëjtën mënyrë veprojmë edhe me pataten. Në një tenxhere kemi hedhur 2 lugë gjelle vaj ulliri për tu ngrohur. Në të shtojmë qepën
0 Comments
Përbërësit 1 1/4 filxhani thjerrëza 2 lugë vaj ulliri 1 kokërr qepë (mesatare) 2 karotë (të pastruara e të prera në kubikë) 2 degë selino 2 thelpinj hudhër (të prera imët) kripë piper (i bluar në çast) 1 kuti domate (të prera në kubikë) 11 filxhanë lëng pule 4 degë gjethe trumzë 2/3 filxhani makarona tub 1 filxhan djathë parmixhano(të grirë) Përgatitja 1 Nxehni vajin në një tigan të madh, hidhni
0 Comments
Përbërësit 800 gr patate piper i bardhë 1 lugë majdanoz (i grirë) 2 lugë qepë e njomë (të grira) 125 gr kos (i bardhë) 2 lugë majonezë kripë 1 lugë mustardë (delikate) Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj sallate, në fillim duhet të zieni patatet. Mbushni një tenxhere me ujë, shtojini kripë dhe në të hidhni patatet të paqëruara dhe lërini deri sa të ziejnë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr tortelini (me djathë) 100 gr spec djegës (i prerë) 2 qepë e njomë (të prera në feta) 60 gr ullinj të zinj 200 gr karçof (zemrat e tyre, të marinuar, të drenazhuar dhe të copëtuar) 170 gr djathë Mocarela (të prerë në kube) 1/3 filxhan vaj ulliri (ekstra të virgjër) 1 e gjysmë lugë gjelle uthull balsamike 1 e gjysmë lugë gjelle uthull e bardhë (të distiluar) 1
0 Comments
Përbërësit 1 kokë brokoli (e freskët, e prerë në copa) gjysmë filxhan rrush i thatë 1/4 filxhan qepë e kuqe (e copëtuar) 2 lugë sheqer (të bardhë) 3 lugë uthull vere të bardhë 1 filxhan majonezë 1 filxhan fara luledielli 10 feta proshutë Përgatitja 1 Vendosim proshutën në një tigan të madh, të thellë. E gatuajmë në temperaturë mbi mesataren derisa e gjitha të marrë ngjyrë kafe në
0 Comments
  Përbërësit 1 kg spec jeshil (për skuqje) 1 kg patëllxhan 1 qepë 4 thelpinj hudhër rigon 1 tufë majdanoz (i freskët) borzilok piper i zi vaj ulliri vaj vegjetal 500 ml salcë domatesh 500 ml qumësht 40 gr miell 40 gr gjalpë 1 vezë Përgatitja 1 Presim në shirita specat dhe patëllxhanët. I vendosim në tavë, u hedhim kripë, rigon të thatë, pak vaj vegjetal dhe i pjekim
0 Comments
  Përbërësit 250 gr koçkulla 500 ml ujë 1 spec i kuq 1 spec jeshil 1 kokërr domate (të madhe) 1 thelpi hudhër 50 ml vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë koçkullat për 5 minuta dhe ua derdhim ujin e parë. 2 I kthejmë sërish në enë, i mbushim me ujë dhe i lëmë të marrin një valë. 3 Shtojmë perimet e
0 Comments
Përbërësit 4 spec jeshil (për mbushje) 200 gr filetë pule 1 kokërr qepë 150 gr qiqra (të ziera) 400 gr oriz 1 karotë 1 tufë majdanoz 1 spec i kuq vaj ulliri 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper 800 ml ujë (i nxehtë) 100 gr salcë domatesh Përgatitja 1 Skuqni specat për mbushje për pak minuta dhe hiqini mënjanë. 2 Në një tigan të thellë gatuani mishin e pulës
0 Comments
  Përbërësit 2 gota uji mjaltë 1 bustinë vanilje 340 gr Tahin (i përzier mirë) 200 gr bajame (të grimcuara) Përgatitja 1 Ngrohim mjaltin por jo shumë aq gjersa të zbutet dhe e lemë të ftohet. Më pas ngrohim tahinin në rreth 50 gradë C. 2 Bajamet e qëruara i ngrohim në një furrë në 180 gradë C dhe i shtojmë të nxehta
0 Comments