Sultjash (oriz me qumësht)

Embelsira, Vegjetariane

Përbërësit
1 lt qumësht
6 lugë sheqer
6 lugë oriz
vanilje

Përgatitja
1
Orizin e vendosim në ujë dhe e lëmë të ziejë derisa të bëhet si llaç (nuk duhet ta mbushni tenxheren me ujë, por vetëm dy gishta sipër orizit).
2
Ndërkohë vendosim qumështin në sobë dhe kur ai të valojë, hedhim orizin dhe vaniljen. E lëmë në zjarr derisa të bëjë flluska.
3
Kur e shpërndajmë nëpër tasa, i hedhim kanellë dhe fruta të thata sipas dëshirës.

Articles You May Like

Kokteil Mai Tai
Bonbone me kakao
Patate të ëmbla me mish të grirë
Penne me ton dhe ullinj
Pica 4 stinet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *