Panine me Patate

Brumera, Vegjetariane

Përbërësit
300 gr patate (të ziera dhe të shtypura)
420 gr miell
1 bustinë maja birre
1 vezë (e verdha)
100 ml qumësht (pa yndyrë, i ngrohtë)
1 lugë gjelle margarinë (pa shumë yndyrë)
2 vezë
kripë (sipas shijes)

Përgatitja
1
Ndani 120 g miell. Shkrini majanë e birrës në qumësht.
2
Përziejeni me patatet, shtoni vezët dhe margarinën.
3
Bashkojini me miellin dhe punojini me duar.
4
Lëreni të pushojë për 30 minuta.
5
Shtoni 120 gramët e mbetura të miellit, dhe punojini sërish.
6
Ndajini në porcione të vogla dhe jepuni formën e panineve.
7
Vërini në një tavë që nuk ngjit dhe lërini sërish të pushojnë edhe për 20 minuta të tjera.
8
Me një penel lyejini përsipër me të verdhën e vezës dhe futini në furrë.
9
Afër fundit të pjekjes mund t’i pluhurosni me pak djathë të grirë.

Articles You May Like

Supë me lëng mishi
Oriz me midhje dhe perime
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Tavë me bamje
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *