Sallatë me Fasule

Perime, Sallata, Vegjetariane

Përbërësit
1 spec i kuq (djegës, i prerë hollë)
1/4 filxhan vaj ulliri
2 lugë gjelle lëng limoni (i freskët)
2 lugë çaji uthull
kripë
piper i zi
2 filxhanë fasule (të gatuara, të përziera, fasule të zeza, të bardha, të vogla, të mëdha)
3 portokall i kuq
2 gjethe selino (të vogla, të prera shumë hollë diagonalisht)
1 filxhan lakër e kuqe (ose rrepa, brokoli)
1/2 filxhan koriandër (të ndara)

Përgatitja
1
Përziejmë specin djgës, vajin, lëngun e limonit dhe uthullën në një tas mesatar. I përziejmë me kripë dhe piper.
2
I shtojmë fasulet dhe i pjekim të mbuluara.
3
I lemë të mbuluara për 10 minuta, që të lejojmë aromat të shkrihen.
4
Ndërkohë, duke përdorur një thikë të vogël, qërojmë portokallet dhe i largojmë farat. I presim në mes, në rrathë të trashë rreth 6.35 mm.
5
Shtojmë portokajtë, selinonë dhe gjysmën e lakrës së kuqe, koriandrën dhe fasulet. I përziejmë me kripë dhe piper dhe i pjekim menjëherë së bashku.
6
I shërbejmë duke u hedhur përsipër lakrën e mbetur dhe koriandër.

Articles You May Like

Sallatë me patate dhe proshutë të tymosur
Tavë me patëllxhan, patate dhe proshutë
Byrekë të vegjël me djathë
Bukë e ëmbël
Tortë e lehtë me lëng portokalli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *