Panxhar me Kastravec

Perime, Sallata, Vegjetariane

Përbërësit
1 qepë (e copëtuar)
1/2 gr trumëz (e copëtuar)
4 gr mustardë
3 ml lëng limoni
30 gr kastravec
10 ml salcë papaje
50 ml vaj ulliri

Përgatitja
1
Ziejmë panxharin në një tenxhere me ujë me kripë për 45 minuta.
2
Pasi panxhari ka zier, i heqim lëkurën dhe e presim në copa të vogla kubike.
3
Për të përgatitur salcën, i hedhim të gjithë ingredientët e mësipërm (përveç vajit të ullirit dhe kastravecit) në një blender kuzhine.
4
I përziejmë përbërësit në nivelin e ulët në blender dhe pastaj ia shtojmë vajin e ullirit ngadalë.
5
Presim kastravecat në feta të holla.
6
Hedhim në pjatë panxharin e grirë dhe sipër hedhim salcën e përgatitur dhe kastravecin e prerë hollë. I përziejmë bashkë.
7
Sipër sallatës hedhim pak rigon për shije.

Articles You May Like

Penne me ton dhe ullinj
Pica 4 stinet
Supa e krapit
Bonbone me kakao
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *