Te shpejta

Koha e përgatitjes – 10 minuta Përbërësit për tavë me diametër 24 cm:● 500 g luleshtrydhe● 250 g miell● 2 vezë● 6 lugë sheqer● 10 g sodë për ëmbëlsira● 125 g gjalpë i butë si krem në temperaturë ambienti● 300 g kos i trashë Përgatitja:Ndezim furrën në 160°C.Përziejmë gjalpin me sheqerin me rrahësen e vezëve
0 Comments
Përbërësit: 160 g arrë kokosi 100 g sheqer 100 g gjalpë 2 vezë 4 lugë miell Vanilje Në tas rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin, arrën e kokosit pluhur, miellin dhe vaniljen. Formojmë brumin dhe i japim formë rrumbullake, i shtypim pak dhe i vendosim në tavë. I pjekim në furrë të para ngrohur më
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 1 kg e 200 g 2 lugë gjelle gjalpë kripë, piper 5 fije kopër Përgatitja:  Bizelet pastrohen, zihen në ujë të valuar dhe kullohen. Në një enë me yndyrë hidhen bizelet, përzihen pak dhe skuqen për 5 minuta. Hidhet kripë, piper e kopër e grirë. Kjo gjellë përdoret më tepër si
0 Comments
Përbërësit Për picën 300g miell për gatim 1 lugë e gjysmë çaji me maja të thatë Gjysëm luge çaji me kripë 180 ml ujë të ngrohtë Për salcën 2 lugë çaj me vaj ulliri Çerek luge me hudhër pluhur Çerek luge me erëza të thata siç janë rigoni, rozmarina, borziloku, sherebelë e të tjerë Një
0 Comments
Përbërësit: 4 kuleç hamburgeri 250 gr mish (cfare lloji te deshironi) 3 lugë gjelle hajvar (krem specash të kuq) Sallatë jeshile dhe rukola Djathë i bardhë i thërrmuar Përgatitja: Presim për së gjati kulaçin e hamburgerit dhe e lyejmë me hajvar. Vendosim sallatën e grirë imët, djathin e bardhë të thërrmuar dhe fetat e gjelit
0 Comments
Perberesit: 100 g gjalpë 3 thelpinj hudhër 1 tufë majdanoz Djathë mocarela Kripë Piper 1 bagetë Presim imët hudhrat dhe majdanozin, i shtojmë te gjalpi i butë, rregullojmë shijen me kripë dhe piper . Bagetën e presim për së gjati, e lyejmë me gjalpin dhe shtojmë djathin e grirë imët dhe i pjekim në furrë
0 Comments
Përbërësit: 1 vezë 2 filxhanë me kos 125 gr miell Gjysëm luge çaji me sodë buke kripë vaj për skuqje sheqer pluhur për spërkatje Përgatitja: Në një tas të madh, rrihni vezën dhe kosin, më pas shtoni dhe pak kripë dhe sodën e bukës. Pasi të keni situr miellin, hidheni dalëngadalë tek tasi, duke e
0 Comments
Përbërësit 4 patate 2 qepë 2 gota ujë 2 decilitra vaj ereza te thata kripë dhe piper i zi Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit qitni qepën e grirë, pastaj shtoni pataten e prerë në feta, erëzat dhe vajin dhe që të gjitha përzieni me dorë Pastaj qitni ujë dhe futeni në furrë shporeti
0 Comments
Quhet papare (pa para) sepse përbërësit e saj janë të thjeshtë, të paktë dhe jo të kushtueshëm, e gjenden lehtësisht në kuzhinën e çdo familjeje shqiptare. Dikur, Paparja ka qenë një ndër gatimet më popullore të nënave dhe gjysheve, të cilat e përgatisnin atë sidomos për mëngjes. E ngrohtë dhe fantastike në shije, Paparja edhe sot, mbetet
0 Comments
Receta me finokë dhe fruta të thata, si arra, stika pishe dhe fiq të thatë. Përgatiteni shumë thjesht në një tigan për rreth 10 minuta dhe shijojeni. Përbërësit 350 gr mish lope (me copa) 150 gr finok 10 gr stika pishe 10 gr arra 4 fiq të thatë uthull molle vaj ulliri kripë Përgatitja 1 Për recetën me karpaço të ëmbël,
0 Comments
Përbërësit 100 gr luleshtrydhe 60 gr kos 30 gr sheqer 10 ml uthull balsamike (e cilësisë së mirë) 1/4 kokërr lëkurë limoni (e grirë) Përgatitja 1 Presim luleshtrydhet në copa të vogla dhe i marinojmë në një tas me uthullën dhe 10 gram sheqer. I lëmë të rrinë në frigorifer të marinuara, për rreth 10
0 Comments
Përbërësit 4 domate sallatë jeshile 200 gr Mocarela 4 cironka (të thara në vaj ulliri) 150 gr peshk ton (konservë në vaj ulliri) 80 gr ullinj të zinj (pa bërthamë) 1 spec i verdhë (ose të kuq) 2 lugë uthull vere të bardhë vaj ulliri kripë spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Lani dhe thani
0 Comments
Përbërësit 400 gr shalqi 1 qepë e ëmbël 2 lugë lëng limoni (të freskët) 2 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) piper gjizë (me kripë) kripë 1 zemër selino Përgatitja 1 Priteni në kube shalqinin pasi ia keni hequr lëkurën dhe farat. 2 Priteni në feta një zemër selinoje dhe një qepë, përziejini në një
0 Comments
Përbërësit 0.5 lugë kanellë pluhur 3 lugë mollë 50 gr fëstëk 500 gr kos 1 kg shalqi Përgatitja 1 Hiqjani shalqirit lëkurën dhe farat dhe priteni në copa. 2 Hidheni kosin të ftohur mirë nga frigoriferi dhe futeni në një tas. Përziejeni me mjaltin derisa të përftoni një krem homogjen. 3 Grimconi imët fëstëkët në
0 Comments