Te shpejta

Përbërësit 320 gr makarona (në formë guacke) 150 gr kungulleshkë 80 gr bizele vaj ulliri 50 gr djathë i bardhë kripë piper Përgatitja 1 Zieni ujin dhe hidhni kripë, më pas hidhni bizelet të ziejnë. Pasi të ketë filluar sërish të ziejë, hidhni edhe makaronat guackë. 2 Prejini ndërkohë kungulleshkat në feta të holla. Hidhuni
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona 1 thelpi hudhër pak majdanoz vaj ulliri pesto (roso tigullio me domate të thara dhe fistëkë) salcë domatesh piper 100 gr djathë kaçkavall kripë Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni për të zierë makaronat . 2 Ndërkohë grini imët hudhrat, majdanozin. Në një tigan me pak vaj
0 Comments
Përbërësit 500 gr luleshtrydhe 1 lugë çaji pluhur pjekës 50 gr sheqer 75 gr sheqer kaf 110 gr miell 1 shkop vanilje 25 gr bajame (të grira) 100 gr bajame (me feta) 75 gr gjalpë 200 ml pana (e rrahur për ta shërmbyer) Përgatitja 1 Luleshtrydhet e lara dhe të prera I vendosni në tavën
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë çaji qumësht 1 filxhan çaji ajkë (krem) 1/4 filxhan mjaltë 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje pak xhelatinë 450 gr çokollatë e zezë 1 lugë gjelle manaferra Përgatitja 1 Në fillim lëmë xhelatinën të zbutet për 5 minuta në ujë. Në një enë shtojmë dy filxhanë me qumësht . Ndërkohë në një tigan
0 Comments
Përbërësit 700 gr kërpudha Shampinjon 200 ml pana 2 lugë vaj ulliri 2 thelpinj hudhër pak majdanoz (të grirë imët) 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Në një tigan me vaj ulliri skuqni hudhrat. Shtoni kërpudhat e prera dhe i lini rreth 10 minuta derisa të vyshken. 2 Shtoni panën, majdanozin dhe trazojini
0 Comments
Përbërësit 400 gr gjoks pule 1 qepë (e grirë imët) 100 gr presh (të prerë imët) 100 gr finok 80 ml verë e bardhë 15 gram/1 litër ujë koncentrat pule 1 lëkurë limoni (prerë në shirita vertikal) Përgatitja 1 Si fillim marinoni me kripë, filetot e pulës dhe i skuqni në një tigan me vaj
0 Comments
Përbërësit 6 feta bukë (për tost) 70 gr Philadelphia 30 ml pana 4 feta proshutë (të pjekur) 1 degë selino 2 copë qepë e njomë 1 tufë majdanoz 1 degë trumëz 0.2 gr piper i kuq Përgatitja 1 Fillimisht grini selinonë, majdanozin, qepën e njomë dhe vendosini në një tas. 2 Shtoni në të panën,
0 Comments
Përbërësit 1 banane (e ngrirë, e qëruar dhe e copëtuar) gjysmë filxhan lëng portokalli 1 mollë (e qëruar, e pastruar dhe e copëtuar) 1/4 filxhan qumësht Përgatitja 1 Në një mikser hedhim bananet e ngrira, lëngun e portokallit, mollët dhe qumështin. 2 I përziejmë derisa të bëhet një masë kremoze. 3 I derdhim në gota për t’i shërbyer.
0 Comments
Përbërësit 350 ml ujë (të ngrohtë) 10 gr maja 500 gr miell (për pizza ) 100 gr salcë domatesh 100 gr djathë parmixhano (i grirë imët) vaj ulliri (Olitalia) 100 gr proshutë (Crudo) rukola (e freskët) uthull balsamike Përgatitja 1 Në një gotë me ujë shtoni majanë dhe treteni mirë. Ndërkohë në një enë kombinoni
0 Comments
  Përbërësit 4 kokrra vezë (të ziera,të qëruara) 2 lugë ajkë (kuzhine) 2 lugë erëza (të ndryshme të grira hollë) 4 lugë majonezë kripë piper i zi (i bluar) 2 fije spec (pluhur) 2 gjethe sallatë jeshile 2 degëza kopër Përgatitja 1 Zieni vezët për rreth 10 min. 2 Pritini vezët për së gjati dhe
0 Comments
Përbërësit 80 gr qepë (të skuqura, të grimcuara) 3/4 filxhan çaji proshutë (e gatuar) 1/2 filxhan majonezë 3 gota djathë (djathë zviceran) 400 gr salcë domatesh 1 bukë (thekre, 500 gr) Përgatitja 1 Në një tas të madh kombinoni qepët, proshutën, majonezën dhe djathin zviceran. 2 Prejeni bukën në feta dhe shtoni mbi secilën prej
0 Comments
Përbërësit 250 gr miell 500 ml qumësht 3 vezë 100 gr gjalpë (i shkrirë) Përgatitja 1 Në një enë shtoni miellin, qumështin dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër shtoni vezët, i rrihni mirë dhe ja shtoni enës me qumësht. 2 Mbështilleni enën me një letër kuzhine dhe e lini të pushojë për
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 300 gr spec 450 gr djathë Mocarela (të prerë në feta) vaj ulliri (ekstra i virgjër) borzilok (gjethe të freskëta) uthull balsamike kripë piper i zi (i trashë) Përgatitja 1 Në një pjatancë të madhe vendosim krah njëri-tjetrit domatet dhe specat duke u përpjekur që të duken bukur. 2 Hedhim me
0 Comments
Përbërësit 30 gr karotë (të pastruara) 30 gr lakra (brukseli) 30 gr qepë (e pastruar) 1 karçof 5 feta portokall 1 fetë lëng portokalli 5 feta limon 2 lugë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Vëreni të ziejë në ujë të vluar dhe me kripë lakrat, pasi t’i keni pastruar nga gjethe. 2 Ndërkohë, ndajeni
0 Comments