Te shpejta

Duke pasur parasysh këtë metodë përgatitjeje të kremit të ëmbëlsirave ju mund ta përgatisni atë me shije të ndryshme. Kështu, mund të shtoni ekstrakt bajamesh për krem me shije ​​bajamesh ose kafe për një shije tjetër, ashtu si dhe copa çokollate për një shije kremi pastiçerie me çokollatë e kështu me rradhë. Recetë për krem
0 Comments
Përbërësit 1 litër qumësht 100 gr sheqer 100 gr xhelatinë gjalpë 1/2 karotë (e grirë imët) 50 gr xhinxher (të grirë imët) 1/2 gotë verë e kuqe 1 luleshtrydhe (e ndarë në 4 pjesë) Përgatitja 1 Në një tenxhere vendosni për të zierë dy gota qumësht. Shtoni sheqerin dhe teksa i trazoni shtoni xhelantinën. 2
0 Comments
Përbërësit: 4 presh 30 gram gjalpë 4 lugë gjelle miell 350 ml qumësht 50 gram djathë çedar i grirë ½ lugë çaji hudhër e grirë Kripë Piper Përgatitja: Shkrini gjalpin në një tigan në temperaturë të ulët. Skuqni miellin për pak minuta. Shtoni gradualisht qumështin, djathin dhe përziejini herë pas here derisa të shkrihet plotësisht. Rregullojini
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona 200 gr brokoli 150 gr djathë parmixhano (të grirë) kripë piper majdanoz 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar vendosni brokolin për të zierë. Më pas i kaloni në një blender dhe i shtoni djathin parmixhano. 2 Shtoni kripën, piperin, majdanozin dhe vajin e ullirit.
0 Comments
Përbërësit 4 kokërr dardhë 50 gr gorgonzola 5 gr kripë 1 gr piper 1 kokërr lëng limoni 20 gr bajame (e prerë në feta) 1 gr piper Cyenne Përgatitja 1 Pritini dardhat në mes. 2 Hiqini farat dhe bëjuni gjysmave të dardhave nga një zgavër me ndihmën e një luge gjelle. 3 Grini tulin e
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr panxhar 1 kokërr mollë 1/2 kg arra 4 lugë gjelle majonezë 1 theb hudhër pak kripë pak limon Përgatitja 1 E presim panxharin dhe mollën në feta të holla. I shtojmë hudhrën dhe pak limon. I përziejmë mirë që të marrin shijen e limonit. 2 Shtojmë majonezën dhe arrat. I përziejmë të
0 Comments
Përbërësit 1 pite (integrale) 2 lugë gjelle krem djathi 3 domate qershi djathë emmental (i grirë) proshutë (pule) 3 gjethe sallatë jeshile (të vogla) piper i kuq Përgatitja 1 Në fillim merrni piten integrale dhe e lyeni të gjithën me krem djathi . Vendosni domatet qershi të ndara përgjysmë, piperin vegeta, djathin e grirë, proshutën
0 Comments
Përbërësit 3 gota djathë Cheddar (i thërrmuar) 1 filxhan majonezë 28 gr salcë (përzierje) 56 gr ullinj të zinj (të drenazhuar dhe të copëtuar) 4 qepë e njomë (feta) 2 bagetë (franceze, të prera në feta 1.27 cm) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas mesatar përziejmë djathin Cheddar, majonezën,
0 Comments
Përbërësit 1 paketë krem puding (përzierje me shije vaniljeje) 2 gota qumësht (të ftohtë) 420 ml qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar) 1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 340 gr ajkë (krem, i ngrirë dhe i shkrirë) 1 pako vafer (me shije vaniljeje) 14 banane (të prera në feta) Përgatitja 1 Në një tas të madh përziejmë
0 Comments
Përbërësit 2 feta pançetë 3 Kokrra vezë kripë 180 ml qumësht soje 3 feta bukë vaj ulliri 60 gr krem djathi 4 kokrra domate qershi sallatë jeshile sheqer piper Përgatitja 1 Në një tigan vendosni për të skuqur pançetën. Ndërkohë në një enë rrihni vezët, shtoni pak sheqer dhe piper. 2 Shtoni pak kripë himalaje me mulli dhe qumështin Valsoia. Trazojini
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle gjalpë 2 thelpinj hudhër (të copëtuar) 6 lakra (Brukseli, të pastruara dhe të përgjysmuara) 2 lugë gjelle djathë parmixhano kripë piper i zi Përgatitja 1 Nxehim një tigan për skuqje në temperaturë të lartë për 3 minuta. Shkrijmë 1 lugë gjelle gjalpë. E gatuajmë dhe e përziejmë me hudhrën për 30
0 Comments
Përbërësit 200 gr sallatë jeshile 120 gr proshutë e tymosur 12 vezë (të ziera, të qëruara) 1 mollë jeshile qitro (feta, të freskët) vaj ulliri piper kripë Përgatitja 1 Prejeni mollën në rripa të hollë. Përzieni sallatën  me mollën dhe disa feta qitroje të freskëta, fetën e proshutës , të ndarë në kuba dhe 8
0 Comments
Përbërësit 6 copë kastravec 200 gr proshutë ullinj të zinj 1/3 pako oriz vaj ulliri kripë piper majdanoz Përgatitja 1 Prejini kastravecat turshi  dhe proshutën në copa të vogla. Prejini edhe ullinjtë e zinj  në copa të vogla. 2 Zieni orizin  në një enë me ujë të kripur. Hidheni orizin e gatuar më pas në
0 Comments