Sallatë me Shalqi

Sallata, Te shpejta

Përbërësit
400 gr shalqi
1 qepë e ëmbël
2 lugë lëng limoni (të freskët)
2 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër)
piper
gjizë (me kripë)
kripë
1 zemër selino

Përgatitja
1
Priteni në kube shalqinin pasi ia keni hequr lëkurën dhe farat.
2
Priteni në feta një zemër selinoje dhe një qepë, përziejini në një tas sallate dhe jepuni shije me emulsionin e përgatitur me vaj dhe lëng limoni, kripë dhe piper.
3
Hidhini përsipër copat e shalqinit dhe gjizën e kripur.
4
Shërbejeni pa e përzier.

Articles You May Like

Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Kokteil Mai Tai
Pica 4 stinet
Penne me ton dhe ullinj
Supë kremoze me fasule të bardha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *