Shalqi me krem Kosi dhe Mjaltë

Embelsira, Te shpejta

Përbërësit
0.5 lugë kanellë pluhur
3 lugë mollë
50 gr fëstëk
500 gr kos
1 kg shalqi

Përgatitja
1
Hiqjani shalqirit lëkurën dhe farat dhe priteni në copa.
2
Hidheni kosin të ftohur mirë nga frigoriferi dhe futeni në një tas. Përziejeni me mjaltin derisa të përftoni një krem homogjen.
3
Grimconi imët fëstëkët në mikser.
4
Hidhni gjysmën e kremit në katër kupa (ose gota). Pluhurosini me kanellë dhe gjysmën e fëstëkëve.
5
Shpërndajini kubet e vegjël të shalqirit.
5
Pasi iu kemi hequr ujin, i hedhim në tiganin ku kremi përgatitur salcën dhe frutat e detit dhe i lemë për dy minuta, duke i përzier vazhdimisht.
6
Vijoni me kremin e mbetur të kosit, kanellën dhe fëstëkët.
7
Shërbejeni të ftohtë.

Articles You May Like

Pica 4 stinet
Penne me ton dhe ullinj
Pulë me ullinj dhe hudhra
Bonbone me kakao
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *