Sallatë mikse me thjerrëza

Sallata

Përbërësit :

200 gr djathë i bardhë

100 gr spinaq i vogël

100 gr rukola

100 gr thjerrëza

5 gr fara kungulli

10 fara pishe ose arrorë sipas dëshirës

1 degë rozmarinë

1 thelbi hudhër

Piper i zi

Vaj ulliri

Kripë

Majdanoz

Lëkurë limoni

Uthull molle

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete zieni së pari thjerrëzat.

Ziejini për 30 minuta e më pas kalojini në një tigan për t’ju dhënë më shumë shije.

Shtoni aty pak vaj ulliri dhe hudhrën bashkë me thjerrëzat duke përzier.

Shtoni po aty pak lëkurë limoni të grirë dhe pak majdanoz të grirë sipas dëshirës.

Lërini të marrin shijen e njëra tjetrës në zjarr mesatar për 5-10 minuta e më pas hidhni hudhrën dhe lërini thjerrzat të ftohen.

Ndërkohë në një tjetër tigan spërkasni pak vaj ulliri hidhni rozmarinën e grirë dhe djathin e bardhë të prerë në feta të mëdja e të holla.

Lërini të gatuhen në zjarr të lartë për disa minuta e në fund shtoni pak piper të zi pse rigon.

Djathin duhet ta lini në zjarr derisa të fillojë të shkrijë pak, por jo të shpërbëhet.

Më pas hidhni në një enë sallatrat që keni përzgjedhur duke i grirë hollë, shtoni vaj ulliri, uthull molle, kripë e piper.

Në fund shtoni me lugë thjerrzat dhe djathin e skuqur sipër.

Shërbejeni menjëherë ose ruajeni në frigorifee për disa momente.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Patate të ëmbla me mish të grirë
Supë kremoze me fasule të bardha
Kek me krem djathi
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Penne me ton dhe ullinj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *