Sallata

Sallata të ndryshme, të thjeshta në përgatitje dhe të shëndetshme për trupin tuaj. Shfletoni koleksionin e recetave të ndryshme në faqen tonë.

Përbërësit : 150 g kos 2 lugë gjelle me uthull molle 1 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 500 g lakër e kuqe Hapat e përgatitjes : Filloni duke pastruar lakrën e më pas duke e shplarë me ujë të bollshëm. Lakrën duhet ta grini jo shumë imët. Mund të përdorni renden nga
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate të vogla 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 4 thelpinj hudhër 4 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle lëng limoni Majdanoz Përgatitja : Ndizni furrën në 230 gradë dhe të përgatisni patatet. Duke e ndezur që në fillim furrën, temperatura në të cilën do të piqen patatet
0 Comments
Përbërësit: 250 gr thjerrëza 1 lugë gjelle vaj ulliri 50 gr djathë i bardhë 2 lugë gjelle lëng limoni 2 lugë gjelle qepë e kuqe e grirë 1 tufë majdanoz Piper i zi Kripë Përgatitja: Për të realizuar këtë recetë si fillim të zieni thjerrëzat përreth 1 orë. Më pas kullojini ato dhe lërini të
0 Comments
Përbërësit: 150 g kos 2 lugë gjelle me uthull molle 1 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 500 g lakër Hapat e përgatitjes: Filloni duke pastruar lakrën e më pas duke e shplarë me ujë të bollshëm. Lakrën duhet ta grini jo shumë imët. Mund të përdorni renden nga ana e rrallë e
0 Comments
Përbërësit: 500 gr patate të vogla 100 gr sallam pikant 4 vezë të skuqura syze 1/2 spec jeshil 1/2 spec të kuq 1/2 tufe majdanoz 1/2 lugë mustardë pikante 50 gr ullinj jeshil pa bërthama Kripë Piper 100 ml vaj ulliri Udhëzimet: Lajmë patatet dhe i vendosim pa qëruar në një tenxhere. I mbushim me
0 Comments
Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet e tjera të tryezës, për t’u shijuar me pjesëtarët e familjes. Sallatës mund ti shtoni
0 Comments
Përbërësit: 1 lakër e bardhë 2 qepë 1 mollë 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle pana bimore ½ lugë kafeje piper i kuq Disa gjethe manxurane Kripë Përgatitja: Lani dhe thani lakrën, më pas priteni në shiritë të hollë. Në një tigan ku keni hedhur pak ujë, vajin dhe qepët e prera në
0 Comments
Përbërësit: 800 gr patate të vogla 100 gr proshutë e tymosur ose bacon 5 lugë gjelle vaj ulliri e.v 1 lugë gjelle uthull e bardhë 1 lugë gjelle mustardë 10 fije bar qepe Kripë Piper Përgatitja: Pastrojini patatet dhe lajini. Futini në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe pak kripë. Ziejini për 30 minuta
0 Comments
Një sallate me ngjyra dhe shije fantastike. Provoni ta servirni për të afërmit tuaj. Përbërësit:  -6 mandarina,-3 avokado,-120gr salmon i tymosur rukola ose lakërishte (mund të përdorni edhe sallatë jeshile),-piper të zi të sapobluar,-lëngun e 1 limoni Përgatitja: Qërojmë mandarinat dhe i presim horizontalisht në tre pjesë.Ndajmë përgjysmë avokadot, i heqim bërthamën e brendshme, i qërojmë dhe i presim në feta. Në pjatën ku do të servirim
0 Comments
Tryeza e Vitit të Ri padyshim nuk ka kuptim pa sallatat e ndryshme që shoqërojnë gatimet tradicionale që amvisat kujdesen të përgatisin. Janë të ndryshme recetat e sallatave që amvisat mund të përgatisin për darkën e Vitit të Ri, por disa prej tyre të veçanta nuk duhet të mungojnë në tryezë. Recetagatimi.online ju sjell më
0 Comments
Përbërësit 1 filetë gjoks pule 1/4 kokërr lëng limoni 1/4 kokërr lëkurë limoni 1/2 lugë gjelle rozmarinë (e grirë) 1/2 luge djathë parmixhano (i grirë) vaj ulliri 1 tufë sallatë jeshile (shumë e freskët) 1/2 avokado (e prerë në feta) 1 spec i kuq (i pjekur dhe i ruajtur në vaj (mund ta gjeni në
0 Comments
Përbërësit 4 domate sallatë jeshile 200 gr Mocarela 4 cironka (të thara në vaj ulliri) 150 gr peshk ton (konservë në vaj ulliri) 80 gr ullinj të zinj (pa bërthamë) 1 spec i verdhë (ose të kuq) 2 lugë uthull vere të bardhë vaj ulliri kripë spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Lani dhe thani
0 Comments
Përbërësit 400 gr shalqi 1 qepë e ëmbël 2 lugë lëng limoni (të freskët) 2 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) piper gjizë (me kripë) kripë 1 zemër selino Përgatitja 1 Priteni në kube shalqinin pasi ia keni hequr lëkurën dhe farat. 2 Priteni në feta një zemër selinoje dhe një qepë, përziejini në një
0 Comments
Përbërësit 5 kallinj misër (të shkoqur) 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 2 filxhanë kungull (të njomë,të grimcuar) 1/2 lugë kripë kosher 1/4 filxhani qepë e kuqe (e grirë imët) 1 e gjysmë lugë uthull molle 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 luge piper i zi (i bluar në çast) 1/4 filxhani Cilantro (i freskët)
0 Comments