Sallata

Përbërësit 300 gr filetë pule 200 gr djathë kaçkavall 150 gr ullinj 3-4 kokrra vezë 250 gr majonezë 1 kuti patatina kërpudha Përgatitja 1 Fillimisht vëmë fileton e pulës të ziejë. E heqim mënjanë dhe e ftohim. Më pas e presim në copëza të vogla. 2 Grijmë me rende djathin. Vezët, pasi i kemi zier,
0 Comments
Përbërësit 5 patate 3 vezë 1 filxhan selino (të copëtuar) 1/2 filxhan qepë (të copëtuara) 1/2 filxhan perime turshi 1/4 lugë çaji kripë hudhre 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino) 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur) 1/4 filxhan majonezë piper i zi Përgatitja 1 Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë
0 Comments
Përbërësit 1 qepë e njomë 1 avokado 1 tufë majdanoz 100 gr domate qershi 200 gr filetë pule (të marinuar me kripë) 4 lugë gjelle majonezë lëng limoni kripë 2 lugë gjelle vaj ulliri 100 gr fasule (të ziera) 1 pako makarona Përgatitja 1 Si fillim grini imët qepën e njomë, avokadon, majdanozin. Ndani përgjysmë
0 Comments
Përbërësit 200 gr sallatë jeshile 120 gr proshutë e tymosur 12 vezë (të ziera, të qëruara) 1 mollë jeshile qitro (feta, të freskët) vaj ulliri piper kripë Përgatitja 1 Prejeni mollën në rripa të hollë. Përzieni sallatën  me mollën dhe disa feta qitroje të freskëta, fetën e proshutës , të ndarë në kuba dhe 8
0 Comments
Përbërësit 1 kastravec (i madh) 1 qepë e kuqe 6 domate qershi (ose domate të thara në vaj ulliri) 80 gr djathë i bardhë ullinj të zinj (pa bërthamë) 800 gr patate (të vogla) 6 lugë vaj ulliri 3 lugë ujë (i ngrohtë) 3 lugë lëng limoni 1 thelpi hudhër 1 lugë mjaltë 1 lugë
0 Comments
  Përbërësit 2-3 karotë 100 gr rrepa të bardhë (ose të kuq) 1 spec i kuq 50 gr djathë Gouda 50 gr proshutë (e pjekur) 150 ml majonezë 1 lugë kafe mustardë 1 lugë gjelle uthull molle pak kripë Përgatitja 1 Presim në fije të holla 0.5 mm të gjithë përbërësit e sallatës. 2 Karotën,
0 Comments
Përbërësit 450 gr karkaleca (të gatuar dhe me bishtat e hequr) 400 gr fasule (të drenazhuara dhe të shpëlara) 1 filxhan domate qershi (të copëtuara) 1/2 filxhan qepë e kuqe (e prerë në formë kubike) 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle uthull vere të kuqe 1 lugë gjelle erëza (italiane) 1 lugë çaji kripë hudhre 6 filxhanë zarzavate të gjelbëra (për sallatë) Përgatitja 1 Hedhim karkalecat, fasulet, domatet qershi dhe qepët
0 Comments
Përbërësit 1 qepë (e copëtuar) 1/2 gr trumëz (e copëtuar) 4 gr mustardë 3 ml lëng limoni 30 gr kastravec 10 ml salcë papaje 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Ziejmë panxharin në një tenxhere me ujë me kripë për 45 minuta. 2 Pasi panxhari ka zier, i heqim lëkurën dhe e presim në copa
0 Comments
Përbërësit 1 spec i kuq (djegës, i prerë hollë) 1/4 filxhan vaj ulliri 2 lugë gjelle lëng limoni (i freskët) 2 lugë çaji uthull kripë piper i zi 2 filxhanë fasule (të gatuara, të përziera, fasule të zeza, të bardha, të vogla, të mëdha) 3 portokall i kuq 2 gjethe selino (të vogla, të prera
0 Comments
Përbërësit 250 gr spinaq 15 gr mustardë 1 kokërr vezë 30 ml vaj ulliri 5 gr kripë 1 gr piper i zi 50 gr qiqra (të ziera) Përgatitja 1 Pasi lani gjethet e spinaqit, vendosini bukur në pjatë. Hidhini pak kripë. 2 Vendosni tiganin në zjarr me 2 lugë vaj ulliri dhe hidhni 1 lugë
0 Comments
Përbërësit 4 kastravec 180 gr kos rigon (i freskët) sheqer kripë Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj recete, lajini mirë kastravecat dhe hiqjuani majat. Qërojini 2 prej tyre me shirita të alternuara dhe pirjini në feta të holla dhe hidhini në një tas. 2 Hidhjuni një lugë çaji kripë dhe një lugë çaji sheqer dhe
0 Comments
Përbërësit 5 patate 3 vezë 1 filxhan selino (të copëtuar) 1/2 filxhan qepë (të copëtuara) 1/2 filxhan perime turshi 1/4 lugë çaji kripë hudhre 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino) 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur) 1/4 filxhan majonezë piper i zi Përgatitja 1 Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë
0 Comments
Përbërësit 4 panxhar (mesatarë, të pastruar, të qëruar dhe të prerë) 1/3 filxhan arra (të copëtuara) 3 lugë shurup panje 300 gr zarzavate të gjelbëra (të përziera) 1/2 filxhan lëng portokalli (i ftohtë, i koncentruar) 1/4 filxhan uthull balsamike 1/2 filxhan vaj ulliri (ekstra i virgjër) 50 gr djathë dhie Përgatitja 1 Vendosim panxharin në
0 Comments
Përbërësit 2 spec jeshil 2 spec i kuq domate qershi 1 kokërr limon 3 -4 copë qepë e njomë pak kripë Përgatitja 1 Më pëlqen ta quaj sallatë fshati nga qepët e njoma. Presim specat e kuq, më pas specat jeshile. I vendosim në pjatë veçmas për të krijuar ngjyrat e bukura. 2 Më pas
0 Comments