Pica Receta Gatimi

Pica

Përbërësit

 • 3 gota miell (150ml,te jogurtit)
 • 1 lugë maja birre për pica
 • 1 lugë e vogel sheqer
 • 1 lugë e vogel kripë
 • 5 lugë vaj
 • 1 gotë ujë të vakët

PËR MBUSHJEN

 • salce domatesh
 • 200 gr proshutë
 • 250 gr djath pice gouda
 • ullinj
 • kërpudha
 • spec

Hapat

Majen e birres e perziejme me ujine e vaket ne te cilen shtojme dhe nje luge te vogel sheqer

Pasi fermentohet maja birra per 5 minuta,atehere ne nje ene te thelle qesim miellin, kripen dhe maja birren e tretur te perzier me ujine e vaket

Perziejme me pak miell derisa te behet nje qull i trashe

Tanim shtojme vajin e ullirirt dhe shtojme miell njekohsisht derisa te behet nje mase me e forte brumi te cilen e punojme me dore dhe nuk ngjitet

Brumin per pica e leme te dyfishohet vellimi te mbuluar ne nje vend te ngrohte per 30 minuta

Marim brumin e pices dhe shtrijme ne kallep te lyer me margarin(lyejme me margarin qe peta te mos na mblidhet ne mes )

Se pari peten e lyejme me salce domatesh, marrim djathin gouda per pica (keto jane dy perbersit themelor pa te cilet nuk behet nje pica, kjo me vetem keta perbers quhet pica margarita)

Kurse neve sipas deshires shtojme edhe perbers tjere si pershute te grire ne feta te holla, kerpudha te grira ne feta te holla ose te marinuara, speca te prere ne shirita te holla, veze te ziera te prera ne rrathe etj. Pjekim 20 minuta ne 250 grade

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *