Perime

Receta me perime, supe me perime, perime zgare, turli me perime. Perimet janë bimë barishtore të mbjella si psh.: qepa, spinaqi, lakra, domatja, speci, bamjet, mashurka, patatja, karota etj

Përbërësit: • 100 g presh • 100 g lulelakër • 2 karota • 4 rrepa • 2 qepë të njoma • 100 g lakër e bardhë • vaj, kripë, piper Përbërësit për salcën e erëzave: • 1 tufë kopër • 1 tufë majdanoz • 20 ml vaj ulliri • 20 ml uthull molle • 30
0 Comments
Përbërësit: 2 domate1 kungull i njomë1 qepë,1 patëllxhan,2 patate100 gram galete (thërrime buke)2 lugë djathë integruar, gjethe borzilok dhe vaj ulliri. Përgatitja: Përziejmë djathin, vajin e ullirit, kripën dhe piperin në një tas.  Në një tigan të thellë e lyejmë me vaj, presim perimet dhe i shtrojmë radhë-radhë. Në fillim shtrojmë patëllxhanin, kungullin, patatet, qepën. Në
0 Comments
PËRBËRËSIT: 100 g pançetë 500 g lakra Brukseli 1 qepë e kuqe 1 hudhër 1 lugë mustardë kripë piper vaj PËRGATITJA: Ndezim furrën në temperaturën 180gradë. Si fillim, pastrojmë lakrat e Brukselit dhe i ndajmë në mes. Më pas, i vendosim në një tavë bashkë me pançetën, qepën e prerë, mustardën, kripë, piper, hudhrën e
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 1 kg e 200 g 2 lugë gjelle gjalpë kripë, piper 5 fije kopër Përgatitja:  Bizelet pastrohen, zihen në ujë të valuar dhe kullohen. Në një enë me yndyrë hidhen bizelet, përzihen pak dhe skuqen për 5 minuta. Hidhet kripë, piper e kopër e grirë. Kjo gjellë përdoret më tepër si
0 Comments
Përbërësit: 1 kg lulelakër 90 g djathë kaçkavall të grirë 3 lugë gjelle me bukë të grirë 100 g proshutë 200 g beshamel gjalpë, kripë, piper Përgatitja:1. Lani lulelakrën dhe e ndani në pjesë të vogla.2. Në një tenxhere vendosni ujin me kripë të zieje, më pas hidhni copat e lulelakrës.3. Hiqni lulelakrën akoma të
0 Comments
Përbërësit për këtë recetë: Një tufë mesatare spinaq,  2 qepë të vogla, 6 kokrra vezë,  300 g djathë parmixhan,  1 gotë bukë të thatë të thërrmuar,  1 ose 2 thelpinj hudhër,  erëza sipas dëshirës, kopër, kripë, piper.  Përgatitja: Lajmë, ziejmë pak dhe kullojmë mirë spinaqin. Në një mikser hedhim hudhrën, dy qepët dhe i grijmë
0 Comments
Përbërësit:250g miell misri, 200g miell gruri, 1 paketë fryrës ëmbëlsirash, ¾ lugë çaji kripë, 2 vezë, 250ml qumësht, 250g karota të grira hollë, 100g speca të kuq të grirë hollë, 1 tufë majdanoz, 2 lugë gjelle vaj, pak sheqer, kripë e piper të zi sipas dëshirës. Përgatitja:Ngrohim furrën në 250 gradë. Në një tas përziejmë
0 Comments
Përbërësit: për brumin:300g miell, 12g maja, 50ml vaj ulliri, 500ml ujë, 10g kripë, 10g sheqer.Për mbushjen: 4 qepë të kuqe mesatare, 1 spec i kuq i madh, 1 karotë, 20ml vaj ulliri, kripë, piper i kuq kokërr, piper i zi, dhe sipas dëshirës edhe spec djegës. Përgatitja:Sheqerin dhe majanë i hedhim në një gotë me
0 Comments
Përbërësit 400-500 gr mish tul viç 1 kokërr qepë 3-4 patate mesatare 2 presh ( vetëm pjesa e bardhë) 3-4 karrota 1 filxhan çaji me bizele 2-3 lugë gjelle me salcë domatesh Kripë 1 gjethe dafinë Rigon (sipas dëshirës) Vaj ulliri Përgatitja Si fillim, qëroni mirë karrotat dhe patatet dhe t’i ndani në kubikë të
0 Comments
Përbërësit për 6 persona:• 6 patate të mëdha• 3 salsiçe të freskëta ( nëse dëshironi mund t’i merrni pikante)• 3 luge vaj ulliri• 250 gr gjizë pa kripë• Pak mocarela• patate te grira ne rende• erëza sipas dëshirës Përgatitja:Ziejmë patatet me lëkurë, i hedhim edhe erëza. Pasi zihen për 20 minuta, i heqim pjesën e
0 Comments
Përbërësit: 6 qepë 1 hudhër 1 patate e zier 100 g pançetë 50 g galetë 50 g djathë Parmigiano 2 vezë 50 ml qumësht trumzë kripë, piper, uthull, vaj ulliri Përgatitja: Vendosim qepët të ziejnë 10 minuta në ujë, ku kemi hedhur një lugë uthull. Ndërkohë skuqim pançetën e prerë në kubikë. Pasi të ftohen
0 Comments
Perberesit: Mish viçi gjelle (250 gramë) Presh (1 fije të plotë) Qepë e njomë (dy fije) Speca (2 copë nga ata për t’u mbushur) Spec djegës (1 copë) Domate (2 kokrra të mëdha) Karrotë (1 copë e madhe) Finok (gjysëm kokërr) Hudhër (1 thelpi i madh) Ulli kokërr pa bërthamë (10 copë) Gjizë (dy lugë
0 Comments
Një recetë e vjetër dhe specialitet i hershëm i kuzhinës kosovare, tipike e zonës së Gjakovës. Fantastik në shije dhe e pasur në përbërës dhe vlera ushqyese gjithashtu. Kuzhina gjakovare është me nam për shijen e saj teksa kërkon mjeshtërinë e amvisave në përgatitjen e gatimeve të ndryshme. Gatime Shqiptare ju sugjeron më poshtë recetën
0 Comments
Vlerat ushqimore të tij, e bëjnë brokolin një nga perimet e gjelbra më të shëndetshme në botë. Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun dhe shumë e pasur në vlera dhe shije. Brokoli është fantastike në çdo mënyrë gatimi, supë, sallatë, pure etj. Gatimeshqiptare.com ju sugjeron më poshtë një recetë të mrekullueshme plot shije,
0 Comments