Pasta dhe rizoto

Pasta dhe Rizoto të shijshme, ketu do gjeni recetat me te mira per Pasta dhe Rizoto

Përbërësit:  ½ qepë, 500 g kërpudha, 250 g jufka. 250 g krem djathi, kripë, piper, gjalpë dhe verë. Përgatitja:  Ziejmë jufkat në ujë me kripë sipas udhëzimeve në paketim. Në tigan skuqim qepën e prerë hollë me gjalpë, kripë dhe piper. Shtojmë kërpudhat dhe i kaurdisim disa minuta ne temperaturë mesatare, i shuajmë me verë
0 Comments
Përbërësit : 450g makarona 20-30 domate të vogla të pjekura Vaj ulliri Kripë Rozmarinë Përgatitja : Për këtë recetë është e mira që të zgjidhni domatet e vogla qershi ose domatet gjatoshe italiane të cilat kanë tul. Por mund të përdorni edhe domatet e tjera siç janë ato zemërkau, por mjafton që t’i prisni në
0 Comments
Përbërësit : 180 gramë oriz 500 ml ujë i ngrohtë 150 gr djathë i bardhë 70 gr djathë i grirë kaçkavall 2 kungulleshka të vogla 2 lugë gjelle gjalpë 1 qepë 1 lugë gjelle lëng limoni piper i zi Përgatitja : Për të nisur këtë recetë filloni me shkrirjen e gjalpit në një tigan, në
0 Comments
Përbërësit : 320 gr makarona rigatoni 500 gr patate 60 gr djathë kaçkavall i grirë 4 të verdha vezësh 1 thelbi hudhër Vaj ulliri Piper i zi Kripë Përgatitja : Për të nisur këtë recetë vini në zjarr një tenxhere të mbushur me ujë dhe në të fusni patatet e qëruara e të prera në
0 Comments
Përbërësit: 200 gramë makarona 4 lugë gjelle gjalpë, 4 thelbinj hudhër të grirë iimët Gjysëm luge çaji spec djegës 2 kungulleshka të prera në copa të vogla Lëkura e një limoni 4 lugë gjelle krem pana Gjysëm filxhan çaji djathë parmixhan të grirë, Piper të zi dhe borzilok të freskët Përgatitja: Vendoseni tenxheren me ujë
0 Comments
Përbërësit : 320 gr oriz i bardhë 450 gr kërpudha 150 gr proshutë ose mish i thatë 40 gr presh 1 litër lëng perimesh 50 gr djathë kaçkavall 30 gr gjalpë Majdanoz Vaj ulliri Kripë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e rizotos dimërore, si fillim pastroni dhe prisni në rrathë të hollë preshin.
0 Comments
Përbërësit : 400g oriz Salcë domateje 2 lugë gjelle 400g domate qershi 1 qepë 1l ujë ose lëng perimesh 40g djathë kaçkavall 20g gjalpë 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Borzilok Përgatitja : Për përgatitjen e kësaj recetë nisni me prerjen e perimeve. Si fillim nisni me qepën dhe mundohuni ta grini sa më hollë
0 Comments
Përbërësit : 3-4 lugë vaj ulliri 1 qepë mesatare 2 thelpinj hudhër Spec djegës 2 gota oriz 400g thjerrëza 4-5 gota ujë Kripë Piper i zi 2 gjethe dafinë Përgatitjan : Për nisjen e kësaj recetë të lani me ujë të rrjedhshëm orizin, thjerrëzat dhe qepën. Qepën griheni imët dhe vendoseni për t’u skuqur në
0 Comments
Përbërësit : 2 filxhanë çaji me oriz 2 lugë gjelle gjalpë të freskët ose vaj ulliri 4 filxhanë çaji lëng mishi kripë Përbërësit për qoftet : 450 gr mish i grirë 1 qepë e vogël 1 thelbi hudhër 1 vezë 100 gr thërrime buke të thekur 3 lugë gjelle vaj ulliri gjysmë luge çaji kripë
0 Comments
Përbërësit : 120 gr thjerrëza 200 gr oriz 3-4 lugë gjelle vaj ulliri 1 thelbi hudhër 1 degë selino 3-4 lugë salcë domatesh 1.2 litra ujë kripë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete lani thjerrëzat dhe ndërkohë të prisni në kubikë të vegjël dëgën e selinosë. Në një tenxhere mesatare ose
0 Comments
Përbërësit: 320 gr oriz i bardhë 450 gr kërpudha 150 gr proshutë ose mish i thatë 40 gr presh 1 litër lëng perimesh 50 gr djathë kaçkavall 30 gr gjalpë Majdanoz Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Për të nisur me përgatitjen e rizotos dimërore, si fillim pastroni dhe prisni në rrathë të hollë preshin. Vazhdoni me
0 Comments
Përbërësit për 4 persona: 300 gr makarona të vogla ½ l qumësht 250 gr djathë kaçkavall të grirë 1 qepë të prerë hollë 200 gr. spinaq të zier 40 gr. gjalpë 40 gr. miell 1 lugë vaj ulliri 6 feta proshutë e pjekur Hako 2 lugë majdanoz 30 gr djathë të grirë Përgatitja:  Zieni makaronat
0 Comments
Përbërësit: (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 1 pako makarona të gjata ose sipas dëshirës 300 gr brokoli të ndarë në degëza të vogla 6-7 lugë tue plota me gjizë të freskët Kripë Vaj ulliri 2 thelpinj hudhra Përgatitja: Mbushni një tenxhere me ujë të ngrohtë dhe vendoseni në zjarr. Sapo të nisë uji
0 Comments