Ravioli me kërpudha dhe brokoli

Pasta dhe rizoto

Perberesit:

500 gr ravioli me djathë

1 presh

250 gr kërpudha

1 brokoli

200 gr djathë mocarela

250 gr domate të konservuara

200 gr tomatina

1 pako salcice pule

2 dl supe vici

5 lugë vaj

Borzilok

Kripë

Piper

Pergatitja:

1.Raviolit zihen në ujë me kripë dhe pastaj kullohen nga lëngu i tëpërt.

2.Brokoli coptohet dhe zihet në ujë me kripë.

3.,Kërpudha dhe domatet e konservuara priten në kubikë, preshi grihet imët, ndersa mocarela,tomatinat dhe salcicet priten në rrathë.

4.Në pak vaj kavardiset preshi,shtohen kërpudhat,domatet ,borziloku sipas shijes.

5.Të gjitha kavardisen duke ujë avash avash deri sa të zbuten kërpudhat.

6.Në mbushjen e përgatitur me salcice shtohen edhe brokoli dhe ravioli pastaj përzihen me tel kuzhine.

7.Në një tavë të lyer me vaj derdhim masën e pergatitur dhe e rrafshojmë.

8.Pjesa qendrore mbulohet me rrathë mocarela, përreth renditen tomatinat dhe tava futet në furrën e nxehtë në 200 gradë për tu pjekur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *