Makarona në furrë me salmon dhe pesto

Pasta dhe rizoto

Perberesit :

500 gr pene (lloj makaronash)

400 gr salmon

1 limon i lëngshëm

190 gr pesto jeshile

250 gr domate qershi

100 gr qepë jeshile

125 gr mocarela me pak yndyrë

Pergatitja :

1.Ngrohni furrën në 200 ° C.
2.Ziejeni makaronat për 5 minuta. Kullojini dhe rezervoni 100 ml ujë gatimi.
3.Ndërkohë, në një enë përzieni salmonin, lëngun e limonit, peston (ruani dy lugë) domatet dhe gjysmën e qepëve.
4.Përzieni makaronat me ujin e rezervuar në enë dhe shtoni salcën e përgatitur.
5.Shtoni sipër mocarelën e grirë me qepët e mbetura dhe piqni për 25 minuta deri sa të marrin ngjyrë të artë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *