Biftek viçi me perime dhe salcë soje

Kalorike, Pjata kryesore

Perberesit :

450 g fileto viçi, prerë në dy shirita

130 gr brokoli

1 spec i kuq

2 karrota

1 qepë jeshile

Hudhër e grirë imët

30 ml salcë soje 

20 gr fara susami, të pjekura

Pergatitja :

1.Ngrohni vajin në një tigan në nxehtësi të mesme dhe gatuani fileton deri sa të marrë ngjyrë kafe, 3 deri në 4 minuta.
2.Lëvizeni mishin në anë të tiganit dhe shtoni brokolin, specin, karotat, qepën jeshile dhe hudhrat në qëndër të tiganit.

3.Gatuajini perimet për dy minuta duke i përzierë dhe më pas bashkoni biftekun në përzierje.
4.Shtoni salcën e sojes dhe farat e susamit dhe gatuajini deri sa perimet të zbuten.
5.Pastaj servireni në një pjatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *