Month: February 2018

Përbërësit 1 kastravec (i madh) 1 qepë e kuqe 6 domate qershi (ose domate të thara në vaj ulliri) 80 gr djathë i bardhë ullinj të zinj (pa bërthamë) 800 gr patate (të vogla) 6 lugë vaj ulliri 3 lugë ujë (i ngrohtë) 3 lugë lëng limoni 1 thelpi hudhër 1 lugë mjaltë 1 lugë
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra vezë 600 gr spinaq 2 qepë e njomë 3 lugë vaj ulliri 2 lugë qumësht 1/3 filxhani djathë parmixhano 2 lugë domate (të thara) 100 gr djathë dhie kripë piper (i bluar në çast) Përgatitja 1 Nxehni furrën në temperaturën 180 gradë C. Në një tigan të madh gatuani spinaqin me ¼
0 Comments
Përbërësit 500 gr qershi 60 gr çokollatë 4 kokrra vezë 200 gr sheqer 120 gr miell 30 gr kakao pluhur 2 vezë (të bardhat) 200 gr krem djathi kripë Përgatitja 1 Copëtojmë çokollatën dhe e shkrijmë në banjë mari. Rrahim vezët me 80 g sheqer derisa të zbardhen. 2 Masës së krijuar i shtojmë miellin,
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan gjalpë 2 filxhanë sheqer 4 vezë 1 e gjysmë lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 2 filxhanë miell 3/4 lugë çaji krem tartari 1/2 filxhan kakao pluhur 1/2 filxhan arra (të copëtuara) 4 gota kokos (copa, të paëmbëlsuara) 1 kuti qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar) Përgatitja 1 E nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë
0 Comments
Përbërësit 200 gr pandispanjë 250 gr maskarpone 400 ml pana (fresca,lëng për ëmbëlsira) 50 gr sheqer pluhur 100 ml kafe (e përgatitur) 8 gr fletë xhelatine 1 lugë kafe 8 kokrra kafeje 1 lugë e vogël kafe (pluhur) Përgatitja 1 Fillimisht vendosim fletën e xhelatinës në ujë të ftohtë për 10 minuta. 2 Në një
0 Comments
Përbërësit 300 gr patate (të ziera dhe të shtypura) 420 gr miell 1 bustinë maja birre 1 vezë (e verdha) 100 ml qumësht (pa yndyrë, i ngrohtë) 1 lugë gjelle margarinë (pa shumë yndyrë) 2 vezë kripë (sipas shijes) Përgatitja 1 Ndani 120 g miell. Shkrini majanë e birrës në qumësht. 2 Përziejeni me patatet,
0 Comments
Përbërësit 100 gr mish viçi 5 gr gjalpë 20 gr spinaq 10 ml birrë 20 gr djathë kaçkavall 40 ml vaj ulliri kripë piper rigon Përgatitja 1 Në një tigan hidhni pak vaj ulliri në zjarr të ulët. Në një tas vendosni mishin e viçit dhe sipër marinojeni me kripë, piper dhe rigon. 2 Mishin
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan miell tërshëre 1 filxhan miell gruri 3 kokrra vezë 1 pluhur pjekës (ose 1 lugë gjelle sodë buke) kripë (ose në vend të kripës djathë, ullinj etj) 1/3 filxhan qumësht 4 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Marrim miellin e grurit, tërshërën e bluar, tre kokrra vezë, pluhurin pjekës dhe i përziejmë
0 Comments
Përbërësit 200 gr shpretka 50 gr mish i grirë 100 gr bumbarre viçi (të brendshmet ose gjendrat) 50 gr mëlçi qepë hudhër erëza (piper, rigon) kripë cipë bagëtie karotë patate domate Përgatitja 1 Fillimisht ndajmë shpretkën përgjysmë. 2 Me anën e një thike të mprehtë krijojmë një xhep. 3 Ndërkohë përgatisim mbushjen. 4 Grijmë qepën,
0 Comments
Përbërësit 200 gr ajkë (qumështi) 150 gr sheqer 125 ml qumësht 5 kokërr limon 1 mollë Përgatitja 1 Rrahim mirë lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin. Këshillohet të bëhet me rrahëse elektrike. 2 Më pas, shtojmë 2 lugë lëng limoni, mollën e qëruar e të grirë, qumështin dhe i përziejmë
0 Comments
Përbërësit 1 1/2 filxhan boronica (të freskëta) 1/2 filxhan qumësht kokosi (jo i ëmbël) 1 lugë gjelle nenexhik (të freskët) 1 lugë çaji lëng lime (e freskët) 1 lugë çaji mjaltë Përgatitja 1 Për përgatitjen e këtij lëngu, si fillim bëni në formë pureje boronicat. 2 Më pas hidhni në një blender purenë e boronicave,
0 Comments
Përbërësit 500 gr oriz (i përshtatshëm për pilaf) 1.2 kg midhje (të pastruara) 1 qepë e kuqe (e grirë hollë) 5 thelpinj hudhër (të grira hollë) 1 tufë majdanoz (e grirë hollë) 300 ml verë e bardhë 50 ml vaj ulliri 2 lëkurë limoni (e grirë) kripë piper ujë (i nxehtë) Përgatitja 1 Në një
0 Comments
Përbërësit 6 banane shurup (për dekorim) Përgatitja 1 Vendosim 5 banane të prera në feta 0.5 cm në frigorifer në ngrirje. 2 Pasi të kenë ngrirë shumë i vendosim në një frulator duke i shtuar një banane normale të temperaturës së ambientit. 3 I frulojmë për 5 minuta derisa ato të kthehen në akullore dhe
0 Comments
Përbërësit 500 gr luleshtrydhe 1 lugë çaji pluhur pjekës 50 gr sheqer 75 gr sheqer kaf 110 gr miell 1 shkop vanilje 25 gr bajame (të grira) 100 gr bajame (me feta) 75 gr gjalpë 200 ml pana (e rrahur për ta shërmbyer) Përgatitja 1 Luleshtrydhet e lara dhe të prera I vendosni në tavën
0 Comments