Month: February 2018

Përbërësit 2 filxhanë çaji qumësht 1 filxhan çaji ajkë (krem) 1/4 filxhan mjaltë 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje pak xhelatinë 450 gr çokollatë e zezë 1 lugë gjelle manaferra Përgatitja 1 Në fillim lëmë xhelatinën të zbutet për 5 minuta në ujë. Në një enë shtojmë dy filxhanë me qumësht . Ndërkohë në një tigan
0 Comments
Përbërësit 200 ml vaj ulliri 5 vezë 500 gr miell 1 lugë e vogël pluhur pjekës 2 lëkurë portokalli 200 ml lëng portokalli 400 gr sheqer Përgatitja 1 Në një enë të madhe qelqi kombinoni vezët sheqerin dhe i rrihni mirë. Shtoni më pas vajin e ullirit . 2 Ndërkohë që i trazoni, shtoni lëkurën
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan domate (të copëtuara, të thara në diell) 1 e gjysmë gota supë pule 6 gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, të prerë në shirita) 2 thelpinj hudhër (të grirë) 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë çaji miell misri 3/4 filxhan pesto (borziloku, e përgatitur) 1/4 filxhan stika pishe (të thekura) 1/4
0 Comments
Përbërësit 500 ml qumësht 50 gr gjalpë 100 gr miell misri 3 vezë (të verdha) 250 gr djathë i bardhë kripë piper     Përgatitja 1 Në një tenxhere skuqni gjalpin. Shtoni miellin e misrit dhe i përzieni mirë. Më pas shtoni qumështin dhe e lini në zjarr derisa masa të trashet. 2 Shtoni dy të verdha vezësh dhe djathin e
0 Comments
Përbërësit 700 gr kërpudha Shampinjon 200 ml pana 2 lugë vaj ulliri 2 thelpinj hudhër pak majdanoz (të grirë imët) 1 lugë gjelle gjalpë kripë piper Përgatitja 1 Në një tigan me vaj ulliri skuqni hudhrat. Shtoni kërpudhat e prera dhe i lini rreth 10 minuta derisa të vyshken. 2 Shtoni panën, majdanozin dhe trazojini
0 Comments
Përbërësit 400 gr gjoks pule 1 qepë (e grirë imët) 100 gr presh (të prerë imët) 100 gr finok 80 ml verë e bardhë 15 gram/1 litër ujë koncentrat pule 1 lëkurë limoni (prerë në shirita vertikal) Përgatitja 1 Si fillim marinoni me kripë, filetot e pulës dhe i skuqni në një tigan me vaj
0 Comments
Përbërësit 550 gr çokollatë e zezë 100 gr vafer (me çokollatë) 200 gr lajthi 100 gr çokollatë (me qumësht) 350 gr sheqer pluhur 50 ml pana (e freskët) 50 gr çokollatë e zezë 50 gr kubikë sheqeri (të vegjël në formë zemre) Përgatitja 1 Për përgatitjen e çokollatave filloni me lajthitë, të cilat i vini
0 Comments
Përbërësit 280 gr miell 130 gr gjalpë 100 gr sheqer 1 kokërr lëkurë limoni 2 gr kripë 8 gr maja birre (pluhur) 1 kokërr vezë 1 kokërr vezë (e verdha) 100 gr sheqer pluhur 50 gr ngjyrues ushqimor (i kuq) 50 gr çokollatë e zezë (për shkrimet) 50 gr marmalatë (luleshtrydhesh) Përgatitja 1 Priteni gjalpin
0 Comments
Përbërësit 200 gr gjalpë 200 gr miell 100 gr çokollatë e zezë 30 gr kakao 200 gr sheqer 3 kokërr vezë 50 ml qumësht 1 gr kripë 5 gr pluhur pjekës Përgatitja 1 Fillimisht rrihni gjalpin në temperaturë ambienti bashkë me sheqerin, shtoni në të dhe çokollatën e shkrirë në banjomari dhe më pas hidhini vezët një e nga një. 2 Trazoni miellin me kakaon dhe
0 Comments
Përbërësit 1 spec (i vogël) kripë 2 degë trumëz (e freskët) 1 thelpi hudhër 250 gr djathë (i butë) 60 ml vaj ulliri 12 midhje fiston 200 gr miell 2 kokrra vezë kripë Përgatitja 1 Si fillim, për përgatitjen e raviolit me krem midhjesh fiston, duhet të merreni me përgatitjen e brumit të freskët me
0 Comments
Përbërësit 4 vezë (të verdhat) 40 gr miell 100 gr sheqer 400 gr qumësht 1 bustinë vanilje Përgatitja 1 Vini në zierje qumështin bashkë me vaniljen. 2 Në një tas rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin. 3 Shtojini miellin duke vijuar rrahjen. 4 Më në fund, teksa qumështi ka vluar, shtojani atë përzierjes duke
0 Comments
Përbërësit 250 gr miell Agnesi (i situr për kek) 1 lugë çaji kripë 15 gr kakao 300 gr gjalpë (pa kripë) 2 kokrra vezë (të mëdha) 1 lugë çaji vanilje 1 kupë dhallë 2 lugë ngjyrues ushqimor (ose dy lugë lëng panxhar i kuq) 1 lugë çaji uthull 1 lugë çaji sodë buke krem djathi
0 Comments
Përbërësit 400 gr karkaleca 1 kokërr vezë (e bardha) 30 gr fara susami 100 ml vaj (për skuqje) 20 ml salcë soje (për shoqërim) Përgatitja 1 Fillimisht pastroni karkelecat duke i lënë pjesën e bishtit, kalojini më pas në ujë të rrjedhshëm dhe thajini me letër kuzhine. 2 Vendosni në dy tasa: në njërin të
0 Comments