Month: February 2018

Përbërësit 6 feta bukë (për tost) 70 gr Philadelphia 30 ml pana 4 feta proshutë (të pjekur) 1 degë selino 2 copë qepë e njomë 1 tufë majdanoz 1 degë trumëz 0.2 gr piper i kuq Përgatitja 1 Fillimisht grini selinonë, majdanozin, qepën e njomë dhe vendosini në një tas. 2 Shtoni në të panën,
0 Comments
Përbërësit 250 gr gjalpë 35 gr ujë 150 gr sheqer 100 gr vezë (e bardhë) 250 gr krem lajthie 125 gr çokollatë e zezë 125 gr pana (e freskët) 20 gr gjalpë 200 gr gjalpë 100 gr çokollatë e zezë 200 gr miell 8 gr maja pluhur 200 gr sheqer 30 gr kakao pluhur (e
0 Comments
Përbërësit 160 gr oriz 1/2 lt lëng peshku 1/2 qepë 1 majë luge spec i kuq (djegës (pluhur)) 2 lugë vaj ulliri 1 gotë verë e bardhë kripë 10 gr gjalpë 1 lugë gjalpë 100 ml pana (e freskët, e lëngshme) 1/2 qepë 2 degë trumëz (e freskët) 300 gr karkaleca (të pastruar) kripë (sipas
0 Comments
Përbërësit 2 gota sheqer (të bardhë) 1 filxhan gjalpë (i zbutur) 4 vezë (të rrahura) 1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 1 lugë çaji ekstrakt bajamesh 2 lugë çaji pluhur pjekës 1 lugë çaji sodë buke 3 gota miell 2 gota qumësht 4 gota sheqer (industrial) 1 filxhan gjalpë (i zbutur) 2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
0 Comments
Përbërësit 1 e 1/3 filxhan gjalpë (i zbutur) 3/4 filxhan sheqer (i bardhë) 1 vezë 2 e 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 1 lugë gjelle lëkurë limoni 2 e 1/2 gota miell 1 lugë çaji pluhur pjekës 3 gota sheqer pudër 2 lugë qumësht 3 pika ngjyrues ushqimor i kuq 100 gr spërkatës karamelesh (me
0 Comments
Përbërësit 3 filxhanë miell 2 filxhanë sheqer 2 lugë gjelle kakao 1 lugë pluhur pjekës 2 filxhanë vaj 2 lugë uthull 3 lugë Nutella 100 gr arra 1 filxhan ujë pak kripë Përgatitja 1 Në një enë kombinoni miellin, sheqerin, kakaon,pluhurin pjekës dhe kripën. Trazojini mirë. 2 Ndërkohë në një enë tjetër shtoni vajin, uthullën,ujin
0 Comments
Përbërësit 400 gr sallam 1 domate 4 kokrra vezë 1 gotë qumësht 200 gr djathë Cheddar 1 lugë gjelle mustardë 1/4 lugë gjelle pluhur qepe kripë piper i zi vaj     Përgatitja 1 Fillimisht prejeni sallamin në copa të vogla. Vendosni një tigan me vaj në zjarr, hidhni pak vaj ulliri dhe skuqni sallamin dhe lëreni mënjanë. 2 Prejeni domaten në kubikë. 3
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë derri 1 gotë verë e bardhë 1 gotë ujë 1 gotë pana (kuzhine) mustardë gjethe dafine vaj ulliri kripë piper piper jeshil Përgatitja 1 Prisni filetot e derrit në 2 pjesë dhe rrihini me një çekiç kuzhine. 2 Skuqini në një tigan me pak vaj ulliri. Shtoni kripë, piper të zi
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë miell (gatimi) 1 lugë gjelle pluhur pjekës 1 lugë çaji kripë 1 filxhan gjalpë (në temperaturën e dhomës) 2 filxhanë sheqer (të bardhë) 5 vezë (në temperaturën e dhomës) 1 lugë çaji ekstrakt kokosi 1 filxhan dhallë (në temperaturën e dhomës) 1 filxhan kokos (fije-fije) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175
0 Comments
Përbërësit 4 patate (të mëdha, të qëruara dhe të prera në formë kubike) 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle qepë (të copëtuara imët) 1/2 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar) kripë piper 5 karotë (të copëtuara) 1 lugë gjelle vaj vegjetal 1 qepë (e copëtuar) 450 gr mish viçi i grirë (pa dhjamë) 2 lugë
0 Comments
Përbërësit 250 gr petë lazanje (të freskëta) 400 ml Beshamel 100 gr djathë Grana Padano 300 gr filetë salmoni vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë Përgatitja 1 Në një tigan me ujë të kripur dhe me një lugë vaj, i lëmë petat e lazanjës të ziejnë për 1 minutë. Më pas i heqim dhe i
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan vaj ulliri 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish) kripë piper 1 filxhan miell 2 filxhanë qepë (të copëtuara) 1 filxhan selino (e copëtuar) 1 filxhan karotë (të prera) 2 lugë gjelle hudhër (e grirë) 3 gjethe dafine 1 lugë gjelle trumëz (e thatë) 1 filxhan verë e kuqe 8 filxhanë lëng
0 Comments
Përbërësit 900 gr fiq (të freskët, të gjelbër ose të zinj, rreth 20 fiq mesatarë) 1/2 gote uji lëng limoni 3/4 filxhan çaji sheqer 1 filxhan çaji maskarpone(në temperaturë dhome) 1/2 filxhanë çaji qumësht 1 e gjysmë lugë çaji kanellë(e imët) 1 kokërr limon Përgatitja 1 Heqim bishtat nga fiqtë dhe i ndajmë në copa. Vendosim fiqtë në një tigan me ujë. 2
0 Comments
Përbërësit 200 gr miell 2 vezë vaj ulliri kripë 400 gr mish (copa të ziera, gjoks pule, vici etj.) 3 feta bukë (të zbutura në qumësht) djathë kaçkavall (i grirë) arrëmyshk 1 lt lëng mishi piper Përgatitja 1 Për pastën: Punojeni gjatë miellin me vezë, një lugë vaj dhe pak kripë. Lëreni të pushojë. 2
0 Comments