Month: February 2018

Përbërësit 500 gr miell i tipit 00 180 ml ujë 120 gr vaj ulliri (ekstra i virgjër) 4 gr maja birre (e thatë) 10 gr kripë 3 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) 2 lugë ujë kripë (e imët) Përgatitja 1 Për përgatitjen e crackers, si fillim hidhni në një tas të thellë miellin. Më
0 Comments
Përbërësit 1 banane (e ngrirë, e qëruar dhe e copëtuar) gjysmë filxhan lëng portokalli 1 mollë (e qëruar, e pastruar dhe e copëtuar) 1/4 filxhan qumësht Përgatitja 1 Në një mikser hedhim bananet e ngrira, lëngun e portokallit, mollët dhe qumështin. 2 I përziejmë derisa të bëhet një masë kremoze. 3 I derdhim në gota për t’i shërbyer.
0 Comments
Përbërësit 1 kg karotë 300 gr patate 80 gr arra (shqeme) gjalpë galetë djathë (i grirë) miell kurkuma kripë piper Përgatitja 1 Qëroni karotat dhe 700 gr prijini në rrota. 300 gr grijini në fije të holla dhe futini në ujë të akullt. 2 Qëroni patatet dhe prijini në copa të vogla. Vendosini bashkë me
0 Comments
Përbërësit 300 ml pana 175 gr qumësht i kondensuar 2 lugë gjelle konjak (ose Whiskey) 1 filxhan kafe ekspres (ose nje bustinë me kafe pluhur) Përgatitja 1 Në një mikser te fiksuar, hidhni panën, qumështin e kondesuar, Whisky-in dhe një filxhan gjysëm të mbushur më kafe. 2 Në qoftë se nuk ju gjindet kafe ekspres
0 Comments
Përbërësit 12 kallamar (të pastruar) 100 gr oriz (carnaroli) 2 vezë gjalpë djathë kaçkavall (i grirë) uthull miell bukë (e grirë) shafran (pluhur) vaj kikiriku kripë Përgatitja 1 Për këtë recetë, skuqni orizin në një tigan pa yndyrë, më pas lageni me një garuzhde me ujë të kripur të zier, shtojini një gjysmë bustine shafran
0 Comments
Përbërësit 4 vezë 200 gr sheqer 5 gr vanilje 5 gr lëkurë limoni (e grirë) 100 gr rrush i thatë 250 gr miell 150 ml vaj 5 gr sodë buke 60 gr kakao 80 ml kos Përgatitja 1 Hedhim 4 vezët në një tas dhe i rrahim mirë me një rrahës elektrik. 2 Shtojmë sheqerin,
0 Comments
Përbërësit 200 gr tërshërë 150 gr bajame 200 gr lajthi pak kanellë 2 lugë gjelle fara lini pak arrëmyshk 1 lugë gjelle vaj ulliri 150 gr mjaltë 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Në një tavë të sheshtë kombinoni tërshërët, bajamet, lajthitë, kanellën, farat e linit dhe arrën e moskatit. Trazojini mirë. 2 Ndërkohë
0 Comments
Përbërësit 350 ml ujë (të ngrohtë) 10 gr maja 500 gr miell (për pizza ) 100 gr salcë domatesh 100 gr djathë parmixhano (i grirë imët) vaj ulliri (Olitalia) 100 gr proshutë (Crudo) rukola (e freskët) uthull balsamike Përgatitja 1 Në një gotë me ujë shtoni majanë dhe treteni mirë. Ndërkohë në një enë kombinoni
0 Comments